Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
8 stycznia 2013, 14:59

Uroczystość przekazania zabytkowej łącznicy telefonicznej w Muzeum WP

8 stycznia w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego odbyła się oficjalna prezentacja zabytkowej łącznicy telefonicznej ŁP 10/30. Na uroczystość przybył prezes Agencji Mienia Wojskowego pan dr Krzysztof Michalski wraz z zastępcą panią Iloną Kowalską. Honory domu czynił dyrektor Muzeum WP – prof. dr hab. Zbigniew Wawer. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Agencję Mienia Wojskowego muzealne zbiory, wzbogacą się o doskonale zachowany sprzęt łączności, używany przez polską armię w okresie międzywojennym. Zakupiony w Austrii eksponat wkrótce będzie można podziwiać jako stały element ekspozycji. Ufundowanie łącznicy to kolejny projekt, który AMW zrealizowała na rzecz Muzeum Wojska Polskiego w ramach działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). W 2010 roku Agencja została jednym z głównych sponsorów wystawy „Zanim uderzył GROM, Historia jednostek specjalnych i wojsk powietrzno-desantowych WP”.

Pozyskana, dzięki wsparciu Agencji Mienia Wojskowego łącznica telefoniczna ŁP 10/30, to jeden z niewielu egzemplarzy tego modelu dostępnych w krajowych zbiorach. Nowy nabytek został zakupiony od jednego z austriackich kolekcjonerów. Eksponat jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Wystarczą tylko drobne zabiegi konserwatorskie, żeby sprzęt mógł stać się trwałym elementem ekspozycji. Do tej pory w muzealnych zasobach znajdowały się jedynie dwa egzemplarze sprzętu łączności z międzywojnia: niekompletny model podobnej maszyny oraz łącznica ŁP 6/36. Sprzęt, który zasili zbiory muzeum używany był przez wojsko w telefonicznych sieciach polowych w latach 30-tych XX wieku. Wówczas jego cena kształtowała się na poziomie 2300 złotych.

Łącznica ŁP 10/30 to technologiczny następca modelu ŁP 10/28 pochodzącego z końca lat 20-tych XX wieku. Składa się z drewnianej skrzyni w formie prostopadłościanu, wzmacnianej paskami stalowej blachy. Jej waga to blisko 21 kg. Łącznica wyposażona jest w dziesięć linii telefonicznych: pięć induktorowo-brzęczykowych oraz pięć induktorowych. Do odbierania sygnałów brzęczykowych przeznaczone są słuchawki, a do sygnałów induktorowych klapki. Aparatem odzewowym jest telefon polowy z mechanizmem induktorowo-brzęczkowym.

Przekazanie środków finansowych na zakup łącznicy ŁP 10/30 dla Muzeum Wojska Polskiego, to kolejne z przedsięwzięć wpisujących się w aktywność AMW z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). W jej ramach Agencja angażuje sie m.in. w projekty związane z kultywowaniem tradycji polskiej wojskowości oraz promocją edukacji historycznej. Obok sponsorowania inicjatyw, których pomysłodawcą było Muzeum Wojska Polskiego, AMW współpracowała m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wspierała również organizację rekonstrukcji historycznych i zlotów pojazdów militarnych.
drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 9 22 24 25
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 - 16:00

Czwarrrtek:

10:00 - 16:00
wstęp bezpłatny

Piatek - Niedziela:

10:00 - 16:00

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień

CENY BILETÓW
NORMALNY 15,00 PLN
ULGOWY 8,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 4,00 PLN
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
00-495 Warsaw
tel. 022 629 52 71 (72)
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl