Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
25 czerwca 2021, 10:59

Proporzec pamiątkowy dla Muzeum Wojska Polskiego

22 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia proporca pamiątkowego dla Muzeum Wojska Polskiego. Proporzec ufundowało Polskie Towarzystwo Weksylologiczne w stulecie istnienia Muzeum Wojska Polskiego, jako wyraz uznania dla prześwietnej instytucji gromadzącej i przechowującej w swoich murach historyczne weksylia - sztandary, proporce, proporczyki i flagi – symbole chwały wojennej narodu polskiego.

Projekt proporca i drzewce wykonał Jarosław Pych, kustosz zbioru weksyliów Muzeum Wojska Polskiego, członek Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Płat proporca haftowała pracownia haftu artystycznego AHA STUDIO pod kierunkiem Wojciecha Szczerby - właściciela studia i członka Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Proporzec przekazał na ręce dyrektora Muzeum Wojska Polskiego Pana Pawła Żurkowskiego Prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego Pan Krzysztof Jasieński w asyście Jarosława Pycha i Wojciecha Szczerby.

 

Opis proporca

Płat proporca kwadratowy (58x58 cm), obszyty złotą frędzlą. Na obu stronach, w centrum płata czerwony Krzyż Kawalerski. Ramiona krzyża ze złotym obramieniem. Pola pomiędzy ramionami krzyża białe z czerwonymi kwadratami ze złotym obramieniem. Czerwone narożne pola ze złotym obramieniem i srebrnym wężykiem generalskim. Białe pola pomiędzy narożnikami ze złotym obramieniem i złotymi listwami ze stylizowanych liści wawrzynu. Na stronie głównej proporca, w centrum krzyża, wizerunek odznaki pamiątkowej Muzeum Wojska Polskiego, otoczony złotym wieńcem laurowym. W czerwonych kwadratach złote daty i napis: „1920”, „1945”, „MW”, „MWP”. Na stronie odwrotnej proporca, w centrum krzyża, złota tarcza z napisem „1920/MUZEUM WOJSKA/1945/MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO”, otoczona złotym wieńcem laurowym. Od strony boku swobodnego na wieniec nałożone dwie szable i buława marszałkowska. U dołu wieniec spięty srebrną taśmą ułożoną w motyw wężyka generalskiego. W czerwonych kwadratach wizerunki srebrnego szyszaka husarskiego jak na odznace pamiątkowej muzeum.

Drzewce z rurki metalowej malowanej na czarno, z uchwytem z oplotem sznurkowym i dwoma pierścieniami. Grot ażurowy w kolorze srebrnym. Pręt do zawieszania płata aluminiowy z dwiema ozdobnymi nakrętkami.

 

Objaśnienie symboliki proporca

Czerwony Krzyż Kawalerski na  białym tle nawiązuje do wzoru historycznych i współczesnych sztandarów Wojska Polskiego, złote wieńce i złote listwy wawrzynu są symbolem szczytnych tradycji i chwały oręża polskiego. Srebrny wężyk generalski w czerwonych polach narożnych nawiązuje do wężyka umieszczanego na patkach kołnierzy kurtek mundurowych Wojska Polskiego i jest symbolem tradycji i dziedzictwa symboliki i barwy Wojska Polskiego. Odznaka pamiątkowa Muzeum Wojska Polskiego umieszczona na prawej stronie płata jest symbolem spajającym pracowników muzeum, jego przyjaciół i dobroczyńców. Tarcza z napisami na lewej stronie płata oraz  napisy i daty umieszczone w kwadratowych polach na prawej stronie płata odnoszą się do dwóch ważnych wydarzeń w historii Muzeum – utworzenia Muzeum Wojska w 1920 r. i jego reaktywacji po II wojnie światowej pod nową nazwą  Muzeum Wojska Polskiego. Wizerunek szyszaka husarskiego umieszczony w kwadratowych polach na lewej stronie płata nawiązuje kształtem do znaku używanego do 1939 r. na pieczęci Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wojska. Skrzyżowane szable są symbolem przedwojennej tradycji Muzeum Wojska (szabla wz. 21) i jego współczesnej misji (szabla wz. 76). Buława marszałkowska i wężyk generalski spinający wieniec laurowy symbolizują Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powołał do życia Muzeum.

Drzewce proporca kształtem nawiązuje do wyglądu lancy ułańskiej.

drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 9 22 24 25
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 - 16:00

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

10:00 - 16:00

Piatek - Niedziela:

10:00 - 16:00

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień (9:00 - 18:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

CENY BILETÓW
NORMALNY 20,00 PLN
ULGOWY 10,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 8,00 PLN
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
00-495 Warsaw
tel. 022 629 52 71 (72)
tel. 261 879 635
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl

Adres korespondencyjny
ul. Dymińska 13, bud. nr 6
01-519 Warszawa
Cytadela Warszawska