Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz jêzyk: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
KALENDARZ
« maj 2023 »
Pn Wt ¦r Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zbiory specjalne

Zbiory specjalne
Zbiory specjalne Muzeum Wojska Polskiego obejmuj± 109085 muzealiów wpisanych do inwentarza. S± to g³ównie; grafika polska, grafika obca, rysunki i akwarele, fotografie, negatywy, pocztówki, plakaty, mapy i archiwalia dotycz±ce historii Wojska Polskiego, w mniejszym za¶ zakresie historii wojsk obcych.

Zbiory specjalne powsta³y po I wojnie ¶wiatowej. Pocz±tkiem by³y rysunki, fotografie i dokumenty Legionów polskich przekazane w 1919 roku przez Archiwum Wojskowe w Krakowie dla Polskiego Muzeum Wojskowego w Warszawie.

W okresie miêdzywojennym zbiory specjalne zasili³y liczne dary i przekazy znanych kolekcjonerów: Dominika Witke - Je¿ewskiego, Leopolda Meyera, Aleksandra Lesera, Kazimierza Wo¼nickiego, Alojzego W³adys³awa Strzembosza, Augusta Krêckiego. W 1929 r. do zbiorów specjalnych trafi³ cenny przekaz z Muzeum Polskiego w Rapperswilu, w którym znalaz³y siê prace m. in. Jana Piotra Norblina, Aleksandra Or³owskiego, Micha³a Stachowicza, a tak¿e grafika polska, obca oraz dokumenty zwi±zane z Powstaniem Ko¶ciuszkowskim i osob± Naczelnika. Znacz±cym darem w okresie miêdzywojennym by³o przekazanie kolekcji Augusta Krêckiego, zawieraj±cej ponad 3000 fotografii portretowych uczestników Powstania Styczniowego. Po 1945 r. zbiory dzia³u s± systematycznie powiêkszane drog± zakupów i darów. Cennymi nabytkami by³y zakupione rysunki munduroznawcze m.in. Romana Rupniewskiego przedstawiaj±ce umundurowanie od II po³. XVIII do 1831 r., akwarele Wincentego Kielisiñskiego ukazuj±ce ubiory i uzbrojenie polskie od XV w. do 1794 r., rysunki Maksymiliana Oborskiego dotycz±ce wydarzeñ z 1848 r. i 1863 r. oraz 89 akwarel Bronis³awa Gembarzewskiego dokumentuj±ce szczegó³y umundurowania ¿o³nierzy Królestwa Kongresowego. Zakupione zosta³y równie¿ prace tak wybitnych polskich artystów jak: A. Or³owski, J. Kossak, M. Stachowicz, P. Micha³owski. W postaci darów i zakupów trafi³y do zbiorów rysunki artystów - ¿o³nierzy dokumentuj±cych dzia³ania Polskich Si³ Zbrojnych na Zachodzie: Aleksandra ¯ywa, Antoniego Wasilewskiego, Adama Bunscha oraz rysunki Stefana Agijewicza ilustruj±ce dzia³ania na froncie ¿o³nierzy I Armii Wojska Polskiego. Najwiêksze ilo¶ci darów i przekazów wp³ynê³y od polskich ¿o³nierzy walcz±cych na wszystkich frontach II wojny ¶wiatowej. W znacznej wiêkszo¶ci s± to dokumenty osobiste, listy, pocztówki, wspomnienia, fotografie i albumy fotograficzne, mapy i plakaty. Najliczniejsze przekazy i dary nap³ynê³y po 1990 roku, oko³o 1000 muzealiów rocznie trafia do dzia³u zbiorów specjalnych. Spo¶ród wielu cennych obiektów, które w ci±gu ostatnich trzynastu lat trafi³y do zbiorów na szczególn± uwagê zas³uguje dar 172 rysunków i szkiców Romana Rupniewskiego natomiast w¶ród zakupów wyj±tkowo cenne s± kopie XVIII - wieczne rysunków Abrahama Westerwelta pochodz±ce ze zbiorów króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego stanowi±ce przekaz historyczny z wojen polsko - kozackich.

Poni¿sze zbiory przechowywane s± w piêciu magazynach, nad którymi opiekê sprawuj± pracownicy merytoryczni.

Dokumenty i rêkopisy

Dokumenty i rêkopisy

Zbiór liczy 31047 dokumentów, ksi±g, rêkopisów, czasopism. Najstarszy dokument pochodzi z 1485 r. Stosunkowo ma³o jest obiektów do po³owy XVIII wieku. Szczególnie cenne dokumenty to rozkazy, odezwy, nominacje z podpisami Tadeusza Ko¶ciuszki i ks. Józefa Poniatowskiego. Liczny zbiór dokumentów pochodzi z okresu Królestwa Kongresowego, dwóch powstañ narodowych, Listopadowego i Styczniowego. Wiele dokumentów takich jak rozkazy, ksi±¿eczki wojskowe, legitymacje, listy przekazane zosta³y przez ¿o³nierzy bior±cych udzia³ w I i II wojnie ¶wiatowej. Najcenniejszymi dokumentami tego okresu s± te z podpisem Józefa Pi³sudskiego i gen. W³adys³awa Sikorskiego. »


Ikonografia - wojsko polskie

Ikonografia - wojsko polskie

Zbiór liczy 19504 muzealia - grafika, rysunki, akwarele, g³ównie rysowników i grafików polskich od XVI w. do 1945 r. Stosunkowo liczne zespo³y grafik ilustruj± Wojsko Polskie z okresu powstañ narodowych: portrety uczestników i przywódców powstañ, umundurowanie poszczególnych rodzajów wojsk oraz sceny bitewne. Z tego okresu pochodz± rysunki wybitnych polskich i obcych twórców: A. Or³owski, J. Kossak, P. Micha³owski, M. Andriolli, J. P. Norblin, oraz malarzy uczestników walk; Józefa Otowskiego, Romana Rupniewskiego i Wincentego Kielisiñskiego. Szczególn± grupê rysunków (ponad 300 sztuk) stanowi najwiêkszy w Polsce zbiór rysunków artystów, tworz±cych w Legionach Polskich. Podobny zespó³ stanowi± rysunki artystów - ¿o³nierzy walcz±cych w Polskich Si³ach Zbrojnych na Zachodzie: A. ¯yw, A. Wasilewski, A. Bunsch. »


Fotografia, pocztówki, filmy

Fotografia, pocztówki, filmy

W zbiorach specjalnych szczególne miejsce zajmuje fotografia, która stanowi dokumentacje minionych wydarzeñ. Obejmuje zbiór 18855 obiektów, g³ównie fotografii i pocztówek. Najcenniejsze fotografie pochodz± z drugiej po³owy XIX wieku w ilo¶ci oko³o 7000 sztuk, stanowi± najliczniejszy zbiór w Polsce portretów uczestników Powstania Styczniowego. Drugim co do wielko¶ci zbiorem s± fotografie z I wojny ¶wiatowej. W 2002 r. przekazano do zbioru w darze 19 albumów z fotografiami z okresu Legionów Polskich. Okres II wojny ¶wiatowej zawiera ró¿norodny materia³ zdjêciowy, przekazywany w ostatnich latach g³ównie przez by³ych ¿o³nierzy PSZ. »


TUTAJ JESTE¦MY
DOJAZD

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 9 22 24 25
GODZINY OTWARCIA

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Poniedzia³ek - Wtorek:

Nieczynne

¦roda:

Nieczynne

Czwartek - Wstêp Bezp³atny:

Nieczynne

Piatek - Niedziela:

Nieczynne

Wystawa plenerowa:

Ca³y tydzieñ (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

CENY BILETÓW
w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY




NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE
NEWSLETTER

Je¶li chcesz byæ na bie¿±co informowany o aktualno¶ciach z ¿ycia Muzeum zapisz siê na nasz± listê mailingow±.

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
00-495 Warsaw
tel. 022 629 52 71 (72)
tel. 261 879 635
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl

Adres korespondencyjny
ul. Dymiñska 13, bud. nr 6
01-519 Warszawa
Cytadela Warszawska