Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz jêzyk: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
KALENDARZ
« czerwiec 2023 »
Pn Wt ¦r Cz Pt So Nd
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Zbiory g³ówne

Zbiory g³ówne
Zbiory g³ówne Muzeum Wojska Polskiego to zespó³ ok. 89 tys. obiektów, które okre¶la siê jako trójwymiarowe zabytki ruchome - materialne ¼ród³a historyczne. W ujêciu ogólnym s± to wytwory kultury materialnej cz³owieka, tej sfery która wynika z szeroko rozumianej dzia³alno¶ci wojennej. W ujêciu szczególnym s± to militaria: broñ zaczepna i ochronna, sprzêt wojskowy, umundurowanie i oporz±dzenie, weksylia (znaki bojowe - sztandary), falerystyka (ordery, odznaczenia, odznaki, oznaki). Zabytki z dzia³u zbiorów g³ównych s± podstawowym tworzywem dla budowania ekspozycji sta³ej, jak i wystaw czasowych - okoliczno¶ciowych. S³u¿± tak¿e jako cenny materia³ ¼ród³owy dla badañ nad histori± wojskow±, histori± uzbrojenia i przemys³u zbrojeniowego oraz w szczegó³owych dziedzinach: bronioznawstwie, mundurologii, falerystyce i weksykologii.

Zbiory g³ówne przechowywane s± w 8 magazynach (oprócz zabytków umieszczonych na ekspozycjach), podzielone wg rodzajów: broñ palna; broñ bia³a; umundurowanie i oporz±dzenie; sprzêt i oporz±dzenie je¼dzieckie; weksylia; ordery i odznaczenia; odznaki i oznaki; uzbrojenie ochronne oraz broñ drzewcowa, obuchowa i miotaj±ca; sprzêt wojskowy (kwatermistrzowski, saperski, ³±czno¶ci, medyczny). Ka¿dym zbiorem magazynowym zajmuje siê specjalizuj±cy siê w danej dziedzinie kustosz.

Broñ palna

Broñ palna

Zbiór broni palnej zawiera ok. 9 tys. zabytków (broñ palna rêczna d³uga i krótka, broni ciê¿ka - karabiny maszynowe, granatniki oraz broñ artyleryjska, a tak¿e wzorcowa amunicja i oporz±dzenie do broni). Zespó³ ten obejmuje reprezentatywny zestaw zabytków z ca³ego okresu rozwoju broni palnej, pocz±wszy od nielicznych, najwcze¶niejszych okazów z pocz±tku XV wieku (rêczne puszki, hakownice, bombardy) przez szesnasto- i siedemnastowieczne rusznice, arkebuzy, muszkiety i pistolety, po regulaminow± broñ ska³kow±, kapiszonow± i iglicow± z XVIII, XIX i XX wieków. W tej grupie szczególn± uwagê zwróciæ nale¿y na licz±cy stokilkadziesi±t obiektów zespó³ karabinów regulaminowych z lat 1840 - 1890, zawieraj±cy prawie pe³ny przegl±d rozwi±zañ konstrukcyjnych u¿ywanych w armiach tego okresu (Dreyse, Chassepot, Snider, Krnka, Berdan, Mauser, Werndl). »


Broñ sieczna

Broñ sieczna

Zbiór broni siecznej (wg dawnej terminologii ostrej) obejmuje ok. 7 tys. zabytków, pocz±wszy od nielicznych okazów antycznych przez archeologiczne miecze z pierwszych wieków istnienia pañstwa polskiego, po europejsk± broñ czasów nowo¿ytnych - rapiery, szpady, szable, pa³asze, sztylety, bagnety od XVI do XX stulecia. Na szczególn± uwagê zas³uguje zespó³ rapierów i szpad oraz pa³aszy, a tak¿e bogata kolekcja szabel polskich od batorówki z XVI wieku do szabli polskiej wz 1976/90. Liczebno¶ci± wyró¿nia siê kolekcja broni orientalnej: szabel perskich, tureckich, indyjskich i mieczy japoñskich. Dope³nieniem my¶liwskiej broni palnej mo¿e byæ licz±ca kilkadziesi±t sztuk kolekcja my¶liwskich kordelasów, a dope³nieniem wojskowej broni palnej licz±ca ponad 1000 sztuk kolekcja bagnetów. »


Umundurowania i oporz±dzenia ¿o³nierskie

Umundurowania i oporz±dzenia ¿o³nierskie

Zbiór licz±cy ponad 21 tys. obiektów zawiera kolekcjê mundurów i czê¶ci mundurowych polskich, pocz±wszy od nielicznych z II po³owy XVIII wieku przez reprezentatywne zespo³y z czasów Ks. Warszawskiego, Królestwa Kongresowego i Powstania Listopadowego, po daj±ce pe³en przegl±d mundury ró¿nych formacji zbrojnych i rodzajów wojsk z lat I i II wojny ¶wiatowej, II Rzeczpospolitej i drugiej po³owy XX w. Dope³niaj± kolekcjê umundurowania czê¶ci mundurowe: or³y i kokardy na czapki, naramienniki, czapki, pasy i klamry do pasów, sznury naramienne itp. Zespó³ oporz±dzenia ¿o³nierskiego to: manierki, mena¿ki, niezbêdniki, maski p.gaz, tornistry, plecaki, ³adownice, chlebaki, torby oficerskie i mapniki, ³opatki saperski. Interesuj±c± i oryginaln± jest kolekcja zastawy wojskowej - nakrycia sto³owe i sztuæce sygnowane odznakami pami±tkowymi poszczególnych pu³ków i formacji zbrojnych. »


TUTAJ JESTE¦MY
DOJAZD

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 9 22 24 25
GODZINY OTWARCIA

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Poniedzia³ek - Wtorek:

Nieczynne

¦roda:

Nieczynne

Czwartek - Wstêp Bezp³atny:

Nieczynne

Piatek - Niedziela:

Nieczynne

Wystawa plenerowa:

Ca³y tydzieñ (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

CENY BILETÓW
w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY




NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE
NEWSLETTER

Je¶li chcesz byæ na bie¿±co informowany o aktualno¶ciach z ¿ycia Muzeum zapisz siê na nasz± listê mailingow±.

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
00-495 Warsaw
tel. 022 629 52 71 (72)
tel. 261 879 635
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl

Adres korespondencyjny
ul. Dymiñska 13, bud. nr 6
01-519 Warszawa
Cytadela Warszawska