Zbiór licz±cy ponad 21 tys. obiektów zawiera kolekcjê mundurów i czê¶ci mundurowych polskich, pocz±wszy od nielicznych z II po³owy XVIII wieku przez reprezentatywne zespo³y z czasów Ks. Warszawskiego, Królestwa Kongresowego i Powstania Listopadowego, po daj±ce pe³en przegl±d mundury ró¿nych formacji zbrojnych i rodzajów wojsk z lat I i II wojny ¶wiatowej, II Rzeczpospolitej i drugiej po³owy XX w. Dope³niaj± kolekcjê umundurowania czê¶ci mundurowe: or³y i kokardy na czapki, naramienniki, czapki, pasy i klamry do pasów, sznury naramienne itp. Zespó³ oporz±dzenia ¿o³nierskiego to: manierki, mena¿ki, niezbêdniki, maski p.gaz, tornistry, plecaki, ³adownice, chlebaki, torby oficerskie i mapniki, ³opatki saperski. Interesuj±c± i oryginaln± jest kolekcja zastawy wojskowej - nakrycia sto³owe i sztuæce sygnowane odznakami pami±tkowymi poszczególnych pu³ków i formacji zbrojnych.
W zbiorze umundurowania i oporz±dzenia szczególnie wiele obiektów posiada personaln± proweniencjê. Znajduj± siê tu mundury, które nale¿a³y do dowódców: marsza³ka Józefa Pi³sudskiego, gen. Jana Henryka D±browskiego, p³k. Jana Hipolita Kozietulskiego i p³k. Stanis³awa Rostworowskiego, gen. Józefa Hallera, Wac³awa Sieroszewskiego i W³adys³awa G±siorowskiego, gen. Stanis³awa Sosabowskiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, gen. Zygmunta Berlinga, gen. W³adys³awa Sikorskiego, gen. Stanis³awa Skalskiego, p³k. Jana Falkowskiego i in.
Niema³a i w miarê reprezentatywna jest zas³uguj±ca na szersze spopularyzowanie kolekcja umundurowania armii obcych z XIX i XX w.
TUTAJ JESTE¦MY
DOJAZD
Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)
111117158507521
Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)
79222425
GODZINY OTWARCIA
Poniedzia³ek - Wtorek:
nieczynne
¦roda:
10:00 - 16:00
Czwartek:
10:00 - 16:00
Piatek - Niedziela:
10:00 - 16:00
Wystawa plenerowa:
Ca³y tydzieñ Wstêp bezp³atny Czwartek
informacje dot. zwiedzania: tel. 261 879 635 wew. 138/102