Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
bip
SONDA

Czy zamierzasz obejrzeć wystawę czasową "W boju i w koszarach. Żołnierski niezbędnik"?

Zobacz wyniki
14 sierpnia 2010, 12:00 - 13:00

Spotkanie z autorami wystawy ORP Grom - 70. rocznica zatopienia

14 sierpnia o godz. 12.00 w namiocie na dziedzińcu Muzeum odbędzie się spotkanie z autorami wystawy. Kurator wystawy Lech Trawicki pracownik Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wygłosi prelekcję na temat: „Źródła archiwalne i fotografie oraz ich wykorzystanie w działalności muzealnej na przykładzie wystawy “ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia” Redaktor naczelny Magazynu Nurkowanie oraz Magazynu BlueLife - Aleksander Ostasz wygłosi prelekcję: ,,Wrak ORP Grom "- zostaną podczas niej zaprezentowane wyniki pierwszych wypraw nurkowych Mirka Standowicza do wraku niszczyciela oraz odbędzie się pokaz filmu.

W dniach 10 VIII – 5 IX 2010 r. zostanie zaprezentowana Muzeum Wojska Polskiego wystawa „ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia” zorganizowana przez Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z Magazynem Nurkowanie.

Wystawa prezentuje historię polskiego niszczyciela ORP Grom od czasu jego budowy, przez udział w II wojnie światowej aż do momentu zatonięcia. Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy zostały zaprezentowane wyniki pierwszej ekspedycji nurkowej na wrak okrętu, którą zorganizował Polak – Mirosław Standowicz.

W tym roku mija kolejne, siódme już dziesięciolecie od zatonięcia w fiordzie Rombaken niszczyciela
ORP Grom. Okręt wszedł do służby w 1936 roku, a zatonął w 1940, tak więc siłą rzeczy liczba dokumentów oraz zdjęć dokumentujących jego losy jest bardzo niewielka. Kuratorowi wystawy Lechowi Trawickiemu, który jest pracownikiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni udało się zgromadzić imponującą kolekcję materiałów archiwalnych dotyczących historii niszczyciela. Dotychczas znane opracowania opierają się głównie na meldunku dowódcy i relacjach ocalałych członków załogi, którzy na ratowanie swojego życia i zapamiętanie wydarzeń mieli niespełna 3 minuty i w tym czasie byli bezsilnymi świadkami śmierci swoich kolegów uwięzionych w tonącym kadłubie. Zginęło 59 członków załogi, w tym II oficer mechanik okrętu por. mar. Aleksy Leszek Krąkowski, 14 podoficerów starszych, 21 podoficerów młodszych oraz 23 marynarzy.

Odkrycie wraku w 1985 roku dostarczyło nowych informacji o rodzaju uszkodzeń okrętu, decydujących o jego zatonięciu. 20 października 1986 roku dla Muzeum Wojny w Narwiku wydobyto kolumnę z kompasem z
ORP Grom. Głębokość zalegania wraku (106 m), zmienna pogoda, silne podwodne prądy oraz zimna woda czynią go jednak bardzo trudnym obiektem do nurkowania.

Wystawa składa się z dwudziestu jeden plansz o wielkość metr na metr, na których zaprezentowane zostały fotografie i liczne materiały archiwalne związane z przebiegiem służby okrętu, oraz pokazuje, jak obecnie wygląda wrak ORP Grom. Projekt plastyczny wystawy wykonał Krzysztof Godlewski.

Wystawę objęły patronatem polskie muzea w których będzie ona prezentowana:

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej, Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, Skansen Rzeki Pilicy z Tomaszowa Mazowieckiego, Muzeum Broni Pancernej z Poznania, Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, Muzeum Miejskie Miasta Wrocław, Muzeum Nurkowania, Fort Rogowo, Fort Zachodni – Świnoujście, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.


14 sierpnia o godz. 12.00 w namiocie na dziedzińcu Muzeum odbędzie się spotkanie z autorami wystawy. Kurator wystawy Lech Trawicki pracownik Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wygłosi prelekcję na temat: „Źródła archiwalne i fotografie oraz ich wykorzystanie w działalności muzealnej na przykładzie wystawy “ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia”
Redaktor naczelny Magazynu Nurkowanie oraz Magazynu BlueLife - Aleksander Ostasz wygłosi prelekcję: ,,Wrak ORP Grom "- zostaną podczas niej zaprezentowane wyniki pierwszych wypraw nurkowych Mirka Standowicza do wraku niszczyciela oraz odbędzie się pokaz filmu.

drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Autobusy

157 116 178 503

Tramwaje

6 15 1 3 4 6 28 78 Metro: przystanek Dworzec Gdański
GODZINY OTWARCIA

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Poniedziałek - Wtorek:

Nieczynne

Środa:

10 - 16

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

10 - 16

Piatek - Niedziela:

10 - 16

(Ostatnie wejœcie 15:20)

CENY BILETÓW
w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie [Rezerwacje - tel. 261 877 014]

NORMALNY




35zł
ULGOWY 20zł
GRUPOWY SZKOLNY 15zł
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

Adres

Muzeum Wojska Polskiego
Cytadela Warszawska
Pawilon Południowy
tel. 022 629 52 71 (72)
tel. 261 879 635
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl

Adres korespondencyjny
ul. Dymińska 13, bud. nr 6
01-519 Warszawa
Cytadela Warszawska