Prawa strona sztandaru 15. pułku piechoty

Lewa strona sztandaru 15. pułku piechoty

Sztandar nieregulaminowy ufundowany przez społeczeństwo Bochni wręczony przez dowódcę 9. Dywizji Piechoty płk. Mieczysława Ryś Trojanowskiego pod Mołodeczem 6 sierpnia 1921 roku. Wcześniej za bohaterstwo wykazane w walkach o granice w Łazdunach pod Liną marszałek Józef Piłsudzki odznaczył pułk orderem Virtuti Militarii. Podówczas pułk nie posiadał jeszcze własnego sztandaru dlatego też na uroczystość wypożyczono sztandar z Warszawy.
Sztandar wykonany z białego jedwabiu o wymiarach 95x95 cm, obszyty złotą frędzlą z trzech stron. Na prawej stronie czerwony krzyż kawalerski, pośrodku w wieńcu z gałązek wawrzynu wyhaftowany wizerunek błogosławionej Kingi. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczono mniejsze wieńce w których znajduje się liczba; "15" Na lewej stronie płatu znajduje się krzyż kawalerski pośrodku w wieńcu laurowym umieszczono napis: "HONOR I OJCZYZNA". W prawym dolnym roku na tarczy herb Bochni; w lewym dolnym na traczy herb Ziemi Krakowskiej.
Sztandar towarzyszył pułkowi w wrześniowych walkach w szeregach 28. Dywizji Piechoty w walkach nad Wartą i Widawką. Podczas odwrotu 12 września w czasie walk w rejonie Brwinowa szef kancelarii pułkowej starszy sierżant Stanisław Czech z kilkoma żołnierzami zakopał płat sztandaru w pobliżu kościoła w Brwinowie. Wiosną 1940 roku sierżant czech odkopał płat i przewiózł do Dęblina. Po odpowiednim zabezpieczeniu został on zakopany 2 czerwca 1940 roku na wprost bramy dęblińskiej twierdzy w klombie przed domem emerytowanego starszego wachmistrza Karola Ziółkowskiego. Ukrycie płatu zostało poświadczone spisaniem aktu. Po zakończaniu wojny jedna z sygnataruszek wyżej wspomnianego aktu Stefania Wozińska odkopała znak pułkowy i 21 kwietnia 1947 roku przekazała na marszałkowi Michałowi Roli-Żymierskiemu. Za pośrednictwem gabinetu Ministra Obrony Narodowej płat 14 maja 1947 roku został przekazany do MWP.
W 1977 roku kombatanci pułku ufundowali kopię drzewce i głowicę oraz order Virtuti Militari, które zostały dołączone do płatu.

Michał Pacut

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Nieczynne

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

Nieczynne

Cały tydzień (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY

NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

00-495 Warsaw
fax 261 878 049