Szabletas jazdy z I połowy XVIII wieku

Szabeltas jazdy - widok klapy ze zdobieniami

Szabletas jazdy z I połowy XVIII wieku

Szabeltas jazdy wraz z paskami do troczenia

Nazwa wywodzi się z niemieckich słów Säbel oraz Tasches. Jest to skórzana, płaska torba noszona na rapciach razem z szablą, z bogatymi zdobieniami nawiązującymi swoją treścią w późniejszym okresie do symboli narodowych bądź formacji lub herbów dowódców. Poniższy eksponat ozdobiony jest krzyżami kawalerskimi często wykorzystywanymi jako elementy dekoracyjne w jeździe autoramentu narodowego w wojsku Rzeczypospolitej już od XVII wieku. Wobec tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że był wykorzystywany formacjach tego typu. W wieku XVII istniały nadworne chorągwie, które zajmowały się rozwożeniem korespondencji, zapewne tego typu jednostki funkcjonowały także na przełomie XVII i XVIII wieku.
Szabeltas ze skóry brązowej wykonany z jednego kawałka. Składa się z zakrywanej kieszeni z prostokątnej klapy o wymiarach 29 cm na 23 cm oraz paskiem zakończonym haczykiem. W miejscu centralnym w miejscu centralnym pokrywy umieszczono okucie w postaci kwiatu w środku którego znajduje się guz z naniesionym miedzianym krzyżem kawalerskim. Liście kwiatu wydłużone o dodatkowe zdobienia. Na wysokości wydłużeń liści zamontowano trójkątne okucia. Dodatkowo na rogach okucia żelazne z pojedynczymi guzami na których także znajdują się miedziane krzyże kawalerskie. Okucia pokryte srebrną folią, tworzą symetryczny wzór. Na okuciach delikatne zdobienia roślinne. Pasek długości 157 cm, na którym wykonano 13 okuć analogicznych jak na klapie, jedynie pierwsze zakończone haczykiem. Pasek przymocowany do szabeltasa przy pomocy dwóch krótkich pasków długości 13,5 cm, na których zamontowano po jednym małym kwadratowym okuciu w miejscu przynitowania do paska głównego.
Dane:
Wysokość: 22,5 cm