Ładownica z wizerunkiem świętego Jana Nepomucena

Ładownica jazdy najprawdopodobniej używana przez chorągwie jazdy polskiej autoramentu narodowego. Wykonana w formie skrzynki obszytej tkaniną bądź skórą. Skrzynka wykonana w kształcie prostopadłościanu lekko wygiętego, najczęściej z drzewa liściastego. Poza rolą użytkową jako pojemnik na patrony - zawinięta porcja czarnego prochu w papierową tulejkę wraz z kulą - ładownice stanowiły element ozdobny wyposażenia oraz identyfikacyjny oddziałów.
Ładownica obita czarną skórą, z bogatym haftem srebrnym na grzbiecie i dole. Pokrywa zamykająca wykonana z blachy srebrnej dodatkowo pozłacanej, niellowanej. Brzegi ozdobione ramką nacinaną skośnie, a na całej blasze znajdują się na repusowane elementy roślinne. Centralnie na blasze umieszczony wizerunek świętego Jana Nepomucena (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze - święty kościoła katolickiego, kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XII, jego najpopularniejszymi atrybutami są między innymi klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most. Uznawany za patrona Czech, ale jego kult szybko rozprzestrzenił się na Śląsku oraz południowo-zachodnich ziemiach Rzeczypospolitej, w szczególności po kanonizacji.) na tle armatury, złocony, repusowany. Wokół postaci owalna ramka, również repusowana. Wizerunek świętego Jana Nepomucena umieszczony pomiędzy dwoma okrągłymi zdobieniami z poprzeplatanych ze sobą roślin - style zdobniczy wiążą się z rokoko. Blacha przymocowana do pokrywy przy pomocy 10 małych gwoździków. W górnych rogach umieszczono zaczepy na pas. W ładownicy wykonano 10 otworów na patrony.

Dane techniczne:
Wysokość - 7,7 cm
Szerokość - 21 cm
Głębokość - 3 cm

Jarosław Godlewski

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Nieczynne

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

Nieczynne

Cały tydzień (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY

NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

00-495 Warsaw
fax 261 878 049