Ładownica jazdy z monogramem AR z I połowy XVIII wieku

Ładownica jazdy z monogramem AR z I połowy XVIII wieku

Ładnownica z monogramem AR - widok blachy.

Ładownica jazdy najprawdopodobniej używana przez chorągwie jazdy polskiej autoramentu narodowego. Wykonana w formie skrzynki obszytej tkaniną bądź skórą. Skrzynka wykonana w kształcie prostopadłościanu lekko wygiętego, najczęściej z drzewa liściastego. Poza rolą użytkową jako pojemnik na patrony - zawinięta porcja czarnego prochu w papierową tulejkę wraz z kulą - ładownice stanowiły element ozdobny wyposażenia oraz identyfikacyjny oddziałów.
Ładownica obita fioletowym aksamitem, bez zdobień po bokach. Z boków skrzynki umieszczone mosiężne uszka do założenia pasa. Pokrywa stalowa, pozłacana z ramką biegnącą dookoła. W rogach umieszczone srebrne rozety. W centralnym miejscu umieszczony monogram A. R. (Augustus Rex - August król) wykonany ze srebrnych liter i przymocowanych do blachy. Nad monogramem również ze srebra wykonana korona zamknięta uwieńczona krzyżem na szczycie. Monogram sugeruje, że ładownica powstała za czasów panowania Wttynów na tronie Rzeczypospolitej w latach 1697 - 1763. Wzór i sposób wykonania sugeruje nam I połowę XVIII wieku.

Dane techniczne:
Wysokość - 8 cm