Ładownica jazdy polskiej z XVIII wieku - widok blachy

Ładownica z pasem łańcuszkowym

Ładownica jazdy najprawdopodobniej używana przez chorągwie jazdy polskiej autoramentu narodowego. Wykonana w formie skrzynki obszytej tkaniną bądź skórą. Skrzynka wykonana w kształcie prostopadłościanu lekko wygiętego, najczęściej z drzewa liściastego. Poza rolą użytkową jako pojemnik na patrony - zawinięta porcja czarnego prochu w papierową tulejkę wraz z kulą - ładownice stanowiły element ozdobny wyposażenia oraz identyfikacyjny oddziałów.
Ładownica obita aksamitem jasnozielonym, z bogatym haftem srebrnym na grzbiecie i po bokach. Pokrywa zamykająca wykonana z blachy stalowej, wokół krawędzi umieszczono ozdobny 5 mm pasek z motywem roślinnym. Liście wykonane ze srebra dodatkowo część z nich emalią koloru niebieskiego bądź zielonego. Centralnie na środku blachy umieszczono monogram IGSN wykonany niebieską emalią. Do ładownicy przymocowany pas składający się z pięciu mosiężnych łańcuszków, które zostały spięte sześcioma klamrami ozdobionymi w stylu takim samym jak blacha. W ładownicy wykonano 11 otworów na patrony.

Dane techniczne:
Wysokość - 8 cm