Bagnet ćwiczebny wz.1985 "GAL"

Bagnet ćwiczebny wz.1985 "GAL"

Głownia wykonana z brzeszczotu ze stali nierdzewnej dł. 115 mm, szer. 16 mm. Koniec brzeszczotu osłonięty gumową nakładką, która zabezpiecza ćwiczących żołnierzy przed kontuzją. Na grzbiecie brzeszczotu w 1/3 długości od końca - małe, owalne wcięcie, w które wchodzi przy schowanej głowni bolec blokady. Jelec prosty, dł. 65 mm, po stronie grzbietowej z pierścieniem na lufę, po stronie przedniej z haczykiem do skórzanej pętli. Jelec od strony głowni rozszerza się lejkowato z nałożoną gumową nasadką wys. 23 mm, w której chowa się gumowa nakładka z ruchomego brzeszczotu. W jelcu znajduje się blokada ruchomego brzeszczotu. Uchwyt rękojeści identyczny jak w bagnecie typu "6H4", wykonany z tworzywa sztucznego koloru ceglastego, przymocowany do trzpienia pojedynczymi śrubami po obu stronach w pogrubionej części przy jelcu. Wewnątrz rękojeści umieszczona sprężyna wypychająca brzeszczot do przodu. Głowica stalowa, przy dolnej krawędzi wchodzi w prostokątne wycięcie uchwytu. W tych miejscach przymocowana pojedynczymi, dużymi wkrętami po obu stronach. W głowicy umieszczony zatrzask, którego płaska stopka po stronie wewnętrznej, a okrągła główka po zewnętrznej. W części przedniej głowicy owalny otwór, przez który przeciągnięty skórzany pasek połączony z jelcem. Na szczycie głowicy nr fabr.: "Nr 03701" i rok produkcji "1987". Na wewnętrznej stronie głowicy wybite: "11" w owalu - kodowa nazwa fabryki broni w Radomiu. Głowica i jelec czernione. Pasek z jasnobrązowej skóry, szer. 7 mm, przeciągnięty przez otwór w głowicy i zaczepiony prostokątną, aluminiową klamerką za zaczep jelca.

Bagnet jest dziełem inżynierów Ryszarda Chełmickiego, Janusza Chętkiewicza i Stanisława Brixa z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego "Radom". Bagnet ten zastąpił używane wcześniej karabinki szermiercze, a ponadto w jednostkach specjalnych mógł być używany jako nóż do nauki walki wręcz. W połowie lat 80-tych w Zakładach Metalowych "Łucznik" w Radomiu rozpoczęto ograniczoną produkcję tego bagnetu. Szacuje się, że wyprodukowano ok. 20 tysięcy sztuk tej broni.

Piotr Dąbrowski