16 sierpnia 2018, 13:27

Święto Wojska Polskiego – relacja

To był wyjątkowy dzień, na który przygotowywaliśmy się od bardzo dawna!

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęliśmy już 14 sierpnia uroczystościami na Powązkach Wojskowych w Warszawie. To tam odbył się uroczysty Apel Pamięci pod Pomnikiem Poległych 1920 r.

W tym samym czasie do Muzeum Wojska Polskiego przybywały pojazdy historyczne, które otwierały Kolumnę V w Wielkiej Defiladzie Niepodległości. 2 z nich pochodziły z naszego oddziału – Muzeum Broni Pancernej z Poznania, a całą kolumną w defiladzie dowodził szef Oddziału, ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Poranek 15 sierpnia rozpoczął się od bardzo ważnej informacji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, dotyczącej powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, która będzie oddziałem MWP (więcej – kliknij ), następnie udaliśmy się na Mszę Świętą za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie.

Jednocześnie na błoniach Stadionu Narodowego kończył się już etap transportowania ciężkich eksponatów oraz montaż naszego namiotu do pikniku wojskowego "Służymy Niepodległej", który zgromadził dziesiątki tysięcy zainteresowanych. Czekaliśmy także w muzeum oraz oddziałach MWP, które w bezpłatny dzień odwiedziło wielu zainteresowanych, na których czekały nie tylko bogate i unikatowe zbiory, ale także wojskowa grochówka.

W tak ważny dzień nie zabrakło nas także w mediach, gdzie służyliśmy merytoryczną wiedzą. Dyrektor MWP, dr Adam Buława oraz zastępca dyrektora Witold Głębowicz udzielali wywiadów telewizji oraz stacjom radiowym o Muzeum Wojska Polskiego oraz historii zwycięstwa w 1920 roku. O węgierskiej pomocy w wojnie polsko-bolszewickiej opowiedział w telewizji rzecznik prasowy, Sebastian Warlikowski, a swoją profesjonalną wiedzą z zakresu XV-wiecznego rycerstwa i XVII-wiecznej jazdy podzielił się Łukasz Jędrzejczak w czasie transmisji Wielkiej Defilady Niepodległości.

Czy pytania dot. historii w Wielkim Teście O Polskich Siłach Zbrojnych w TVP1 były trudne? Mamy nadzieję, że nie, choć zostały przygotowane przez naszych historyków – Andrzeja Szczepanowskiego oraz Aleksandrę Bukowską.

Wielki dzień, wielkie przedsięwzięcia i wielka satysfakcja. Działo się, oj działo!