29 czerwca 2018, 16:04

25-lecie Muzeum Katyńskiego

W piątek 29 czerwca swoje urodziny świętowało Muzeum Katyńskie, Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.

Wysokie temperatury nie przeszkodziły gościom w przeżywaniu tak ważnego dla muzeum dnia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po której zebrani skierowali się na Plac Apelowy Muzeum Katyńskiego. Tam dźwięk Dzwonu Katyńskiego i hymn państwowy rozpoczął główne uroczystości, w których udział wzięli przedstawiciele rodzin katyńskich i policyjnych, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, generalicja i oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej, władze samorządowe oraz pracownicy MWP i świętującego Oddziału.

Po odczytaniu listów od Ministra Obrony Narodowej, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Komendanta Głównego Policji, głos zabrał dyrektor MWP, dr Adam Buława, kierownik Muzeum Katyńskiego, Sławomir Frątczak, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Pani Izabella Sariusz-Skąpska oraz Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Pani Teresa Bracka.

W tak ważnym dla Muzeum Katyńskiego dniu nie zabrakło także podziękowań dla pracowników i osób szczególnie zasłużonych dla nagłaśniania prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Odznaką honorową Muzeum Wojska Polskiego odznaczeni zostali:

• Pan płk. w st. spocz. Zbigniew Święcicki, wieloletni dyrektor Muzeum Wojska Polskiego,

• Pan płk. w st. spocz. Zdzisław Sawicki, pierwszy kierownik Muzeum Katyńskiego.

Medalem pamiątkowym im. płk. Bronisława Gembarzewskiego odznaczeni zostali pracownicy Muzeum Katyńskiego:

• Pani Dr Ewa Kowalska,

• Pan Dr Tomasz Szczepański,

• Pan Mirosław Duszak,

• Pan Longin Piórkowski,

• Pan Sebastian Karwat,

Orzełkiem katyńskim kierownik Muzeum Katyńskiego uhonorował:

• Pana płk Artura Gałeckiego – Dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej

• Panią Annę Putkiewicz - Zastępcę Dyrektora WIW - Redaktor Naczelną Redakcji Internetowo-Wydawniczej

• Pana Michała Wiatera – Szefa Oddziału Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa

• Panią Izabellę Sariusz-Skąpską – Prezesa Federacji Rodzin Katyńskich

• Panią Teresę Bracką – Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

• Pana Jarosława Olbrychowskiego – Prezesa Rodziny Policyjnej 1939 w Łodzi

• Panią Annę Wesołowską – Prezesa Zarządu Głównego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

• Pana Marka Krystyniaka – Członka Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie

• Pana Włodzimierza Dusiewicza – Rodzina Katyńska w Warszawie

• Pana prof. Mariana Głoska – kierownika ekipy prowadzącej ekshumacje w Katyniu

• Pana prof. dr. hab. Andrzeja Kolę – kierownika ekipy archeologów prowadzących badania ekshumacyjne w Charkowie i Bykowni

• Panią prof. dr hab. Annę Drążkowską – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

• Pana Dariusza Matlaka – Zastępcę Dyrektora MWP ds. Inwestycyjnych

• Pana płk w st. spocz. Zbigniewa Święcickiego – byłego Dyrektora MWP

• Pana płk w st. spocz. Zdzisława Sawickiego – pierwszego Kierownika Muzeum Katyńskiego

• Pana Jerzego Kalinę – głównego projektanta ekspozycji stałej Muzeum Katyńskiego

Po ceremonii odznaczeń zgromadzeni goście wysłuchali koncertu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod batutą sierżanta sztabowego Daniela Grodzińskiego. Następnie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy tablicach w Epitafium Katyńskim. Całą imprezę zakończyła wspólna fotografia.

Dziękujemy wszystkim za obecność. Nie tylko dziś, lecz przez 25 lat trwania tej jedynej na świecie placówki!