8 czerwca 2018, 12:31

Wdzięczni Bohaterom - nowy program MON

5 czerwca 2018 roku Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu pod hasłem Wdzięczni Bohaterom. Jest skierowany do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na jego realizację łącznie 3 mln zł.

– Jesteśmy wdzięczni bohaterom, bo to dzięki ich postawie, zaangażowaniu i ich ofiarności dziś możemy cieszyć się wolnością. To oni udowodnili, że można odnieść zwycięstwo mimo tego, że Powstanie Warszawskie zakończyło się porażką. Ale ta porażka została przekuta w zwycięstwo. Oni pokazali, że można być wolnym. – podkreślił szef MON podczas rozmowy w studio TVP 3 Warszawa na temat programu „Wdzięczni Bohaterom”.

- Program jest skierowany do organizacji pozarządowych i młodzieży. Zadaniem tego programu jest po pierwsze upowszechnienie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego. Na temat postaw patriotycznych, postaw pełnych poświęcenia tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki. Skierowany jest także do tych, którzy będą w stanie pomoc bohaterom w życiu codziennym np. transporcie czy zakupach. Chcemy, aby młodzież mogła czerpać wiedzę na temat tego, co wydarzyło się w 1944 r., ale żeby też mogła mieć kontakt z ludźmi, których nazywamy bohaterami, którzy są wzorami jeżeli chodzi o postawy – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Pamięć jest najważniejsza, ale pomoc też potrzebna - podkreśla minister Mariusz Błaszczak w spocie informującym o programie Wdzięczni Bohaterom.

Celem konkursu jest upamiętnienie bohaterskich walk Powstania Warszawskiego oraz pomoc żołnierzom II wojny światowej, żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności Powstańcom Warszawskim. Chodzi o zapewnienie transportu na uroczystości, na groby współtowarzyszy broni, a także wsparcie w życiu codziennym np. przejazdy do przychodni, sklepów itp., przekazywanie paczek z artykułami pierwszej potrzeby,  pomoc pielęgnacyjna, realizacja zakupów pierwszej potrzeby, pomoc w załatwianiu spraw związanych z naprawą wyposażenia domowego oraz w domowych pracach gospodarczych.

Program Wdzięczni Bohaterom ma również angażować młodzież, wolontariuszy, harcerzy i uczniów klas mundurowych. Ma zachęcać do budowania więzi między pokoleniami, do pielęgnowania tradycji oręża polskiego i do poznawania osobistych relacji bohaterów. Program ma zapewnić otaczanie opieką miejsc pamięci Powstania Warszawskiego i grobów Powstańców Warszawskich, także ich „zapomnianych mogił”.

Otwarty konkurs ofert składa się z trzech szczegółowo opisanych zadań:

1.Młodzież wspiera Powstańców Warszawskich: łączna kwota dofinasowania 1 mln zł. – skierowany do organizacji pozarządowych i podmiotów współpracujących w szczególności z młodzieżą klas mundurowych i harcerzami.

2.Uczniowie poznają Bohaterów Powstania Warszawskiego: łączna kwota dofinasowania 1 mln zł. - skierowany do organizacji pozarządowych i podmiotów współpracujących z uczniami, szczególnie ze szkół, których patron jest związany z Powstaniem Warszawskim,

3.Wszyscy pomagamy Bohaterom: łączna kwota dofinasowania 1 mln zł. - skierowany do wszystkich organizacji pozarządowych i podmiotów, które pomagają żołnierzom II wojny światowej oraz żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności uczestnikom przeprowadzonej przez Armię Krajową Akcji Burza.

Termin zgłaszania ofert mija 26 czerwca 2018. Zadania będą realizowane od 16 lipca do 28 grudnia 2018. Realne wsparcie dla Powstańców, będzie możliwe już  przed 1 sierpnia.

Regulamin konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej  i na www.mon.gov.pl