10 maja 2018, 17:42

Uroczyste przekazanie pamiątek po pułkowniku pilocie Stanisławie Skarżyńskim

10 maja 2018 roku w Sali Polskich Sił Zbrojnych w siedzibie głównej MWP odbyła się wyjątkowa uroczystość przekazania pamiątek po pułkowniku pilocie Stanisławie Skarżyńskim – pierwszym Polaku, który wykonał rajd dookoła Afryki i przeleciał Atlantyk. Zbiory w depozyt przekazał Maciej Skarżyński, syn słynnego pilota.

W tym ważnym dla muzeum dniu obecni byli najważniejsi przedstawiciele Wojska Polskiego oraz jednostek podległych: I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Jan Śliwka, Inspektor Sił Powietrznych, gen. bryg. Mirosław Jemielniuk, Zastępca Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowódcy Komponentu Powietrznego gen. bryg. Sławomir Żakowski, Asystent Szefa Sztabu Generalnego do Spraw Sił Powietrznych płk dypl. pil. Ryszard Grzeliński, Dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego im. płk. Pil. Stanisława J. Skarżyńskiego, płk pil. Paweł Bigos, Szef Oddziału Wychowawczego Dowództwa Garnizonu Warszawa, płk Mariusz Bednarz oraz w imieniu Rektora Komendanta Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr Ryszarda Parafianowicza, płk dr Wojciech Więcek.

Stanisław Skarżyński (1899-1942) zapisał się złotymi zgłoskami w naszej historii. Jest jednym z najbardziej znanych polskich lotników okresu międzywojennego. Był ochotnikiem do Wojska Polskiego w listopadzie 1918 r.; uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej 1920 r. (dwukrotnie ranny, w tym 16 sierpnia 1920 r. poważnie w nogę); po długiej i bolesnej rekonwalescencji, dzięki uporowi i hartowi ducha dostał się do lotnictwa; po przeszkoleniu służył m.in. w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie.

Międzynarodową sławę przyniosły my dwa rekordowe przeloty:

• od 1 lutego do 5 maja 1931 r. wraz z por. A. Markiewiczem na samolocie PZL Ł2 wykonał rajd dookoła Afryki (25 770 km)

• 7-8 maja 1933 r. na samolocie RWD-5bis samotnie przeleciał Ocean Atlantycki (3 582 km z Senegalu do Brazylii) – lot trwał 20 godz. 30 min. Za swój wyczyn otrzymał w 1936 r. od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) Medal Louisa Blériota przyznawany za rekordy (prędkości, pułapu, odległości lotu) w lotnictwie lekkim.

Następnie służył m.in. w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie. W 1939 r. organizował przerzut lotników polskich z Rumunii do Francji. W Wlk. Brytanii był komendantem Polskich Szkół Lotniczych w Hucknall i w Newton. Na własną prośbę, latał jako pilot w 305 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Wielkopolskiej” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego PSP. Zginął 26 czerwca 1942 r. na Morzu Północnym podczas powrotu swego samolotu Wellington z nalotu na Bremę. Uszkodzony samolot wodował na wzburzonym morzu. Podczas ewakuacji załogi do tratwy ratunkowej, ppłk. pil. S. Skarżyński utonął (pozostali lotnicy się uratowali). Niemcy pochowali jego ciało z honorami na cmentarzu żołnierzy alianckich w West-Terschelling na wyspie Terschelling w Holandii (Wyspy Fryzyjskie).

Do zbiorów MWP trafiło obecnie ponad 20 odznaczeń polskich i obcych oraz odznak pamiątkowych (w tym rzadko spotykana Odznaka Wyższej Szkoły Lotniczej, Francuska Odznaka Pilota (miniaturka); Odznaka pilota Lotnictwa Marynarki Wojennej). Szczególnie interesująca jest Odznaka 1 Pułku Lotniczego (Nr 65) z napisem na odwrocie „Zwycięzcy Atlantyku" wręczona S. Skarżyńskiemu przez gen. bryg. pil. W. Kalkusa). Ważny jest również polski kordzik oficerski wz 24/37.

Interesującą pamiątką jest obrazek na szkle z Matką Boską Ostrobramską i medaliki, które Stanisław Skarżyński zgodnie z rodzinną tradycją zabierał ze sobą do lotów. Do zbiorów muzeum trafiły też dokumenty i legitymacje.

Obecnie pozyskane pamiątki przechodzą proces opracowania dokumentacji i fotografowania. Niebawem znajdą się na ekspozycji w gablotach na Sali Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.