27 marca 2018, 14:31

"My, Kobiety Żołnierze..." - oficjalne otwarcie wyjątkowej wystawy!

27 marca w holu głównym Muzeum Wojska Polskiego odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia wystawy „My, Kobiety Żołnierze...”. Honorowy Patronat nad wystawą objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser-Duda, która uczestniczyła w ceremonii.

Oprócz Małżonki Prezydenta RP i wielu Pań oficer, dla których szczególnie dedykowana jest wystawa, udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, generalicja i oficerowie służb mundurowych, duchowieństwo, posłowie i senatorowie, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele kultury i sztuki oraz pracownicy Kancelarii Prezydenta i Muzeum Wojska Polskiego.

Przed rozpoczęciem oficjalnego otwarcia wieńce pod pomnikiem gen. Marii Wittek złożyli dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława, oraz Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Następnie wszyscy zgromadzeni w holu muzealnym mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu kwintetu dętego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wykonał pięć utworów: Maki, Przybyli Ułani, Ostatni Mazur, Mała dziewczynka z AK oraz Sanitariuszka Małgorzatka.

Po muzycznym wstępnie minister Wojciech Skurkiewicz odczytał list Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, skierowany do przybyłych gości i osobiście podziękował za podjętą inicjatywę. Przemawiający następnie dyrektor MWP, dr Adam Buława, poruszył historyczny wątek kobiecej służby, zapisany w starożytnych utworach, podkreślając odwieczny wymiar i wagę podejmowanych przez kobiety inicjatyw. Ppłk Beata Targońska, przewodnicząca Rady ds. Kobiet w resorcie obrony narodowej wyraziła wdzięczność za zrealizowanie tak ważnej dla kobiet we współczesnym Wojsku Polskim wystawy. Wagę ogromnych rocznic w 2018 roku, związanych z kobietami, podkreśliła z kolei komisarz wystawy, Pani Iwona Sobierajska.

Na samym końcu głos zabrała Małżonka Prezydenta RP. Wspomniała m.in. niedawną uroczystość, zorganizowaną w Międzynarodowy Dzień Kobiet w Kancelarii Prezydenta i oficjalnie otworzyła wystawę. Po tych słowach zgromadzeni goście udali się w historyczne, pierwsze oprowadzanie po ekspozycji, które zakończyło się wpisem Małżonki Prezydenta RP do księgi pamiątkowej.

„My, Kobiety Żołnierze...”

Celem wystawy jest ukazanie istotnego udziału kobiet w polskich powstaniach, walkach o niepodległość w czasie I wojny światowej i na frontach II oraz współczesnych międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Zaprezentowane zostały bogate zbiory, wśród których znajdują się m.in. ubiór markietanki (wędrownej handlarki, podążającej za wojskiem) z okresu Księstwa Warszawskiego, mundur weteranki Powstania Styczniowego, sanitariuszki z Legionów Polskich, obrończyń Lwowa w latach 1918-1919 oraz obowiązujące obecnie kobiece mundury Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie brakuje także dokumentów oraz medali, orderów i odznak bohaterek, także tych współczesnych. Całości dopełniają materiały multimedialne, na których ukazane zostały archiwalne zbiory, przedstawiające sylwetki walczących kobiet wielu powstań i wojen, oraz współczesne materiały filmowe z aktualnych misji, w które zaangażowane jest Wojsko Polskie.

Ekspozycja wpisuje się w rok ważnych rocznic. Oprócz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia Ochotniczej Legii Kobiet to także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety, a także 30-lecie rozpoczęcia pierwszego powojennego naboru kobiet do służby zawodowej w Siłach Zbrojnych RP.