21 marca 2018, 11:34

Rusza budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli

Oferta konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD Budownictwo została uznana za najlepszą w przetargu na budowę Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej.

20 marca 2018 r. Muzeum Wojska Polskiego rozstrzygnęło przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Spośród ofert sześciu, wiodących na rynku firm i konsorcjów budowlanych za najkorzystniejszą uznana została oferta konsorcjum IDS-BUD S.A. oraz MAR-BUD Budownictwo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. Konsorcjum to zaoferowało za wykonanie zamówienia cenę niespełna 256 mln zł, natomiast maksymalna kwota, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na wykonanie zamówienia wynosiła 320 mln zł.

Rozstrzygnięcie przetargu nie jest jeszcze prawomocne, gdyż wykonawcom przysługuje 10-dniowy okres na odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli jest finansowana z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany na lata 2018-2021 etap realizacji tej inwestycji obejmuje głównie: budowę budynku mieszczącego wystawę stałą i czasową MWP wraz z kompleksem obsługi zwiedzających, dwupoziomowego podziemnego parkingu ze zlokalizowanym na nim reprezentacyjnym placem, budowę sieci infrastruktury technicznej, komunikacyjnej oraz zagospodarowanie terenu. Projektantem kompleksu Muzeum Wojska Polskiego, jak i powstającej w Cytadeli siedziby Muzeum Historii Polski jest stołeczna pracownia architektoniczna, WXCA Sp. z o.o.

Jest to już kolejna inwestycja realizowana w Cytadeli Warszawskiej przez Muzeum Wojska Polskiego. W 2015 roku, w południowej części Cytadeli, otwarta została nowa siedziba Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego MWP. W 2017 r., w północnej części fortyfikacji, przebudowany został odcinek Wisłostrady i zbudowany nowy, wjazd do Cytadeli zapewniający dostęp dla pojazdów budowy dla sprzętu ciężkiego i materiałów.