5 marca 2018, 09:02

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kolejny raz Muzeum Wojska Polskiego gościło w swych progach kierownictwo MON, żołnierzy, kombatantów, studentów i szkoły średnie, oraz rekonstruktorów na Apelu Pamięci.

W trakcie uroczystości na stopień majora awansowany został kpt. Zygmunt Goławski, zaś na stopień kapitana por. Leszek Zabłocki, który w swym wystąpieniu powiedział m.in.:

„(…)My weterani nigdy nie składaliśmy broni. Walczyliśmy z najeźdźcą niemieckim, a także z władzą komunistyczną. Walczymy teraz z fałszerzami historii, którzy kosztem narodu polskiego chcą załatwiać swoje interesy spod znaku złotego cielca. My świadkowie historii zrobimy wszystko, żeby prawda zwyciężyła (…) Zakończę słowami, które były zawsze wypowiadane w Wojsku Polskim przy odznaczeniach i awansach: Ku chwale Ojczyzny! Uznajemy to odznaczenie za wyraz poparcia ze strony rządu i wszystkich Polaków za naszą walkę o prawdę historyczną. Jeszcze raz ku chwale Ojczyzny!”

Po Apelu Pamięci zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję historyczną – odbicie Żołnierzy Wyklętych z posterunku

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu pomimo wyjątkowo mroźnej aury. Zachęcamy do obejrzenia galerii z pozostałych uroczystości, organizowanych w tym dniu, w których uczestniczyła delegacja MWP.