27 lutego 2018, 18:36

Warsztaty Sztabu Generalnego w Muzeum Wojska Polskiego

27 lutego w Muzeum Wojska Polskiego odbyły się warsztaty, zorganizowane z okazji 100. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Tematem pierwszego była „Sztuka operacyjna i taktyka okresu po I wojnie światowej w pierwszych latach odzyskania niepodległości”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia (P3/P7) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W szkoleniu udział wzięło wielu oficerów ze SG WP oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Po złożeniu meldunku przez szefa P3/P7, gen. bryg. Macieja Jabłońskiego I zastępcy szefa, gen. broni Michałowi Sikorze, gości przywitał dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława. Następnie grupa udała się na I część warsztatów, tj. oprowadzanie po salach poświęconych odzyskaniu przez Polskę niepodległości, walce w o granice oraz latach II RP i wojnie obronnej 1939 roku. W II części zainteresowani wysłuchali 4 prelekcji, poświęconych genezie Sztabu Generalnego oraz roli SG w II RP.

W podziękowaniu za rozpoczęta inicjatywę, która na pewno będzie kontynuowana, Szef Sztabu Generalnego, gen. broni dr Leszek Surawski, nagrodził dyrektora MWP okolicznościową tabliczką pamiątkową.

Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 odpowiada za proces planowania użycia Sił Zbrojnych, w tym działań w cyberprzestrzeni, programowanie rozwoju zdolności Sił Zbrojnych do rażenia oraz przetrwania i ochrony wojsk, planowanie mobilizacyjne, organizację systemu gotowości bojowej i programowanie rozwoju systemu szkolenia. Celem działalności Zarządu jest określenie sposobów osiągnięcia celów polityczno-militarnych państwa poprzez planowanie strategicznego użycia Sił Zbrojnych, programowanie niezbędnych zdolności do rażenia oraz przetrwania i ochrony wojsk, utrzymanie systemu gotowości mobilizacyjnej i bojowej, a także wytyczanie zasadniczych kierunków szkolenia Sił Zbrojnych. (źródło: http://sgwp.wp.mil.pl/pl/28.html )