7 lutego 2018, 11:46

Finał I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Władysław Sebyła – poeta Katynia”

6 lutego 2018 r. w Muzeum Katyńskim – Oddziale Martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród finalistom i laureatom ogólnopolskiego konkursu, którego współorganizatorami oprócz naszego oddziału byli: Towarzystwo Historyczne im. Szembeków oraz Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dzień był nieprzypadkowy, bowiem była to 116 rocznica urodzin poety.

Finał zgromadził wielu zainteresowanych o różnym wieku. Oprócz przedstawicieli młodego pokolenia, swoją obecnością zaszczycili także członkowie rodzin Oficerów WP, zamordowanych w Katyniu. Docenili podjęcie się tak ważnego zadania zwłaszcza wśród licealistów. Konkursowa twórczość została odczytana przez dwójkę znamienitych aktorów teatralnych: Panią Annę Bojarską-Urbańską oraz Pana Marka Urbańskiego. Następnie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego umilił czas krótkim koncertem, wykonując pieśni z okresu I wojny światowej oraz międzywojnia. Po oficjalnych uroczystościach zgromadzeni mieli okazję udać się na zwiedzanie po zbiorach Muzeum Katyńskiego.

Decyzją Pani Anny Putkiewicz, wicedyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego i redaktor naczelnej pisma „Polska Zbrojna. Historia” wybrane wiersze zostaną opublikowane w specjalnym, kwietniowym dodatku do pisma.

Władysław Sebyła – poeta, podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej, zamordowany 11 kwietnia 1940 roku w Charkowie przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku.