8 grudnia 2017, 14:11

Józef Piłsudski. 150. rocznica urodzin - oficjalne otwarcie wystawy.

7 grudnia 2017 roku w Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwarto wystawę „Józef Piłsudski. 150. rocznica urodzin”. Honorowy patronat objął Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie przez wszystkich hymnu. Następnie głos zabierali: dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Buława, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Pan Sławomir Frątczak, kurator wystawy, Pan Wojciech Krajewski oraz Burmistrz Miasta Milanówka, Pani Wiesława Kwiatkowska.

Po części przemówień została odmówiona modlitwa „Ojcze Nasz”, którą zainicjowali Bp Polowy Wojska Polskiego, Józef Guzdek oraz Ewangelicki Biskup Wojskowy Mirosław Wola.

Następnie zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać utworów „Więc pijmy zdrowie, Szwoleżerowie”, „Szara Piechota” i „Marsz Pierwszej Brygady” – Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

"Józef Piłsudski. 150. rocznica urodzin" to wystawa, upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitnego Polskiego działacza niepodległościowego, wojskowego, polityka i męża stanu. Człowieka, który dzięki swym zdolnościom i nieustępliwości w walce o wolną Polskę osiągnął najwyższe stanowiska w wojsku i życiu politycznym II Rzeczypospolitej. Został Naczelnym Wodzem Armii Polskiej (od 11.11.1918), Naczelnikiem Państwa (1918-1922) i pierwszym marszałkiem Polski (1920). Stał się przywódcą obozu sanacji, a po przewrocie majowym (1926) dwukrotnie był premierem rządu (1926-1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

Wystawa przedstawia wybrane pamiątki po Józefie Piłsudskim z bogatych zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, uzupełnione o pojedyncze eksponaty wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Gminy Milanówek. Poczynając od unikatowych, zachowanych egzemplarzy umundurowania Marszałka, szabli z czasów, gdy był Komendantem I Brygady Legionów Polskich w latach 1914-1916, pokazano także liczne przedmioty pamiątkowe i dary, które Marszałek otrzymywał rokrocznie w dniu swych imienin 19 marca.

Eksponatem zasługującym na szczególne wyróżnienie, jest niezrealizowany do dziś projekt pokrywy sarkofagu Józefa Piłsudskiego, dzieło artysty rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, którym wygrał on konkurs rozstrzygnięty w 1938 r. Dzieło to zostało wypożyczone ze zbiorów Gminy Milanówek.