6 grudnia 2017, 13:14

Oficjalna prezentacja nowo zakupionej kolekcji militariów polskich.

6 grudnia w MWP odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Obrony Narodowej, Pana Antoniego Macierewicza, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pana Michała Dworczyka oraz dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, dr Adama Buławy.

Kolekcja, zaprezentowana przez Głównego Inwentaryzatora, Pana Romana Matuszewskiego, stanowiła zaledwie niewielką część, z liczących ponad 1800 obiektów. Wśród nich znajdują się m.in.: czapka-maciejówka Marszałka Józefa Piłsudskiego, fotografia z Jego autografem, znak oficerski „Parasol”, kurtka mundurowa gen. Stefana Dąb-Biernackiego, dowódcy Armii Prusy, płaszcz gen. Zygmunta Piaseckiego, dowódcy Krakowskiej Brygady Kawalerii, rogatywki i kapelusze strzelców podhalańskich, mundur galowy 16. pułku ułanów oraz kombinezony lotnicze. Ponadto, można podziwiać hauby lotnicze (pilotki) oraz sprzęt wojskowy: telefony, zwijaki, apteczkę polową, busole
i kompasy, skrzynię z wyposażenia artyleryjskiego, lornetkę oraz werbel.

Na uwagę zasługują również szable nagrodowe, a wśród nich tzw. „Złota Szabla Pana Prezydenta” ppor. Andrzeja Myszki-Chołoniewskiego Kostórkiewicza, szabla podarunkowa płk. Tadeusza Potworowskiego z wytrawionymi podpisami kolegów, szabla oficerska nagrodowa dla Prymusa Szkoły Podoficerskiej oraz kordziki nagrodowe: ppor. Rudolfa Becka, ppor. Włodzimierza Gedymina. Innymi, ciekawymi przykładami zabytków z pozyskanej kolekcji są weksylia, np. proporzec 1 pułku artylerii lekkiej, a także odznaki z czasów I wojny światowej i II RP: pułków pancernych, samochodowych i kolejowych. Ponadto, oferent przekazał w darze 2 sztandary wojskowe II RP: 26. i 65. pułku piechoty.