13 listopada 2017, 14:19

Otwarcie wystawy "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały"

10 listopada w holu głównym MWP odbyła się uroczystość otwarcia największej w Polsce wystawy dot. Armii Polskiej we Francji pt. „Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały”.

W imprezie udział wzięło wiele wybitnych osobistości: generalicja, korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele świata kultury i nauki, m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pan Michał Dworczyk, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, Pan Sławomir Frątczak, doradca Marszałka Senatu, Pan Romuald Łanczkowski.

Po oficjalnych przemówieniach goście mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu kwintetu dętego Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zaś po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na wystawę, po której oprowadzał kurator, Pan Michał Mackiewicz, oraz dyrektor MWP, Pan dr Adam Buława.

Wystawa „Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały”. To największa w Polsce ekspozycja, będąca zwieńczeniem przedsięwzięć związanych z obchodami Roku Hallerowskiego, uchwalonego 4 listopada 2016 roku przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, którego obchody zainaugurował 6 lutego 2017 roku w Muzeum Wojska Polskiego Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Ekspozycja, nad przygotowaniem której czuwał kurator Michał Mackiewicz, w oryginalnej aranżacji łączy tradycyjną ekspozycję z oryginalnymi eksponatami i najnowocześniejsze techniki muzealne. Ukazuje okoliczności tworzenia jednostek Błękitnej Armii, proces jej formowania, udział w walkach na frontach I wojny światowej oraz wkład w budowanie odrodzonego po 123 latach polskiego państwa.

Osobne miejsce poświęcone zostało postaci generała Józefa Hallera, komendanta Legionów Polskich, wielkiego patrioty i bohatera walk o niepodległość, dowodzącego Armią Polską we Francji od 4 października 1918 roku.

Z uwagi na niezwykłą oryginalność projektu wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja 2018 roku i będzie wpisywać się w obchody 100-lecia niepodległości, realizowane w Muzeum Wojska Polskiego.