24 września 2017, 12:33

Dzień Spadochroniarza w Muzeum Wojska Polskiego

23 września 2017 roku sale i teren parku plenerowego Muzeum Wojska Polskiego zamieniły się w wielkie studio TVP INFO. Stało się tak z powodu Dnia Spadochroniarza, w czasie którego uczczono pamięć o 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej oraz uroczyście złożono prochy śp. gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka - instruktora Cichociemnych i żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który zmarł w Wielkiej Brytanii 31 stycznia br., w wieku 101 lat.

Od wczesnego poranka ekipa telewizyjna TVP INFO przygotowała muzeum na profesjonale transmitowanie materiałów na żywo. Wśród rozmówców znaleźli się nasi pracownicy: oprócz dyrektora, dr Adama Buławy, byli to także historycy Michał Olton i Michał Mackiewicz, którzy w interesujący i profesjonalny sposób opowiedzieli o formowaniu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Zgromadzeni w ten dzień zainteresowani mogli oglądać transmisję TVP Info z uroczystości pochówku gen. Maćkowiaka oraz wywiady ze studia, dzięki telebimowi zainstalowanemu przez cały dzień na terenie Parku Plenerowego MWP, na którym rozstawione były także grupy rekonstrukcyjne, namioty i stoiska promocyjne, w tym te najważniejsze - 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, chwalebnie kultywującej i kontynuującej tradycje spadochroniarzy gen. Sosabowskiego. To właśnie dzięki żołnierzom tej brygady mogliśmy poznać szczegóły specyfiki służby spadochroniarza, w tym procedury skoku, którą w arcyciekawy sposób zaprezentował por. Zbigniew Haczyk.

Niestety, wskutek złych warunków pogodowych nie udał się desant 60 skoczków, którzy mieli wylądować na lotnisku Warszawa-Babice. Z tego też powodu żołnierze przejechali konwojem do MWP odwiedzając wszystkie najważniejsze, symboliczne miejsca: cmentarz na Powązkach, Muzeum Katyńskie, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza.

Dzień Spadochroniarza w Muzeum Wojska Polskiego zakończył koncert w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W trakcie jego trwania odsłonięto na Żolborzu popiersie gen. Stanisława Sosabowskiego.

Dziękujemy odwiedzającym oraz wszystkim zaangażowanym. To był pracowity, lecz wspaniały dzień!

(SW)

Patronem zapewniającym wsparcie przy realizacji elemntów rozrywkowych była Polska Grupa Zbrojeniowa. Dziękujemy!