Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
16 sierpnia 2017, 16:52

Obchody Święta Wojska Polskiego w MWP

Tysiące ludzi, wiele atrakcji oraz okazje do rozmów :) Dziękujemy za wspólne świętowanie AD 2017! :)

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy już 14 sierpnia razem z Fundacją Niepodległości z Lublina, która w naszym parku plenerowym zaprezentowała pojazdy, które były na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Był nawet słynny Miś Wojtek, który przypominał o swoim bohaterskim udziale w bitwie pod Monte Cassino w 1944 roku.

Wspomniane pojazdy oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych opuściły teren MWP nad ranem 15 sierpnia, biorąc udział w Festynie Żołnierskim na Agrykoli, na którym byliśmy i my, prezentując stroje i uzbrojenie z epoki oraz eksponaty pojazdów i dział z naszego oddziału – Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej na Sadybie.

W głównej placówce przy Al. Jerozolimskich atrakcje czekały od godziny 9. Na terenie parku plenerowego, który zamienił się miejsce wielu atrakcji z XX-wiecznej epoki: I i II wojny światowej, a także okresu powojennego, czekało rozstawione obozowisko Błękitnej Armii gen. Hallera, przy którym funkcjonował szpital polowy, punkt poboru rekruta i ćwiczeń pchnięcia bagnetem oraz stanowisko oddania strzału z karabinu maszynowego. Na zgłodniałych czekała wojskowa grochówka, a także wata cukrowa, po którą ustawiały się długie kolejki.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się otwarte od godziny 12 sale ekspozycyjne, ukazujące chwałę i sławę Oręża Polskiego od początków polskiej państwowości po chlubny rozdział podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

O godzinie 13:30 na terenie parku plenerowego grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała widowisko batalistyczne: „Przejście linii frontu pod Rarańczą po bój pod Kaniowem”, ukazujące początek epopei II brygady do momentu dołączenia do II Korpusu po bój pod Kaniowem, przejście kordonu i ewakuację do Francji. Pokaz opatrzony merytorycznym komentarzem, wybuchami dział i wystrzałami karabinów spotkał się z wyjątkowym aplauzem publiczności.

Zwiedzający tego dnia mogli także zapoznać się z wystawionym sprzętem wojskowym oraz wejść do otwartych tego dnia samolotów: rządowego JAK-a 40 oraz transportowego AN-26.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością! Mamy nadzieję, że dobre opinie o naszych placówkach sprawią, że w stulecie odzyskania niepodległości Muzeum Wojska Polskiego pobije kolejny rekord frekwencyjny.

drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 517 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 8 9 22 24 25 43
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 - 17:00

Czwartek:

10:00 - 16:00
wstęp bezpłatny

Piatek - Niedziela:

10:00 - 16:00

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień

CENY BILETÓW
NORMALNY 15,00 PLN
ULGOWY 8,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 4,00 PLN
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
tel. 022 629 52 71 (72)
fax 022 628 58 43
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl