24 marca 2017, 19:17

ROK 2017 ROKIEM KOŚCIUSZKOWSKIM „Ojczyzna Obrońcy Swemu. W 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki.”

Najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Wojska Polskiego otwarta została 24 marca br. Zarówno Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, jak i Senat RP, oddając hołd wielkiemu Polakowi ustanowiły rok 2017 – ROKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI. Eksponaty prezentowane na wystawie stanowią część bardzo bogatej kolekcji znajdującej się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Wystawa została zorganizowana pod honorowym patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. WOJCIECHA FAŁKOWSKIEGO. „Honory domu” pełnił dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr ADAM BUŁAWA.

Aktu otwarcia wystawy, przecięcia wstęgi dokonali Podsekretarz Stanu w MON prof. WOJCIECH FAŁKOWSKI, p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciel partnera wystawy – przewodniczący rady fundacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. ANDRZEJ GELBERG oraz dyrektor MWP dr ADAM BUŁAWA. Przybyli: przedstawiciele Wojska Polskiego, świata kultury i sztuki, korpusu dyplomatycznego, zaprzyjaźnionych muzeów, dziennikarze prasy, radia, telewizji. Uroczystość uświetnił koncert chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w patriotycznym repertuarze. Postać Tadeusza Kościuszki zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patriotyzmu. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje przebieg powstania: przysięgę na krakowskim rynku i błyskotliwe zwycięstwo pod Racławicami, Uniwersal połaniecki i dewizę kosynierów „Żywią i Bronią”, Insurekcję Warszawską i obronę Warszawy, niewolę po Maciejowicach, rzeź Pragi i upadek powstania. Druga prezentuje historię życia Tadeusza Kościuszki, pamiątki związane z jego osobą oraz tradycje kościuszkowskie do czasów współczesnych. Zorganizowana dla uczczenia pamięci wielkiego patrioty, wybitnego dowódcy i inżyniera wojskowego, który ukończywszy z wyróżnieniem Szkołę Rycerską został bohaterem wojny 1792 roku, kawalerem orderu Virtuti Militari i Naczelnikiem zrywu niepodległościowego po drugim rozbiorze Polski. Wcześniej zasłynął w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Indywidualności na miarę bohaterskiego panteonu poznaje się po tym, że ich dokonania wytrzymują skutecznie próbę czasu, zyskują miejsce w dziejach, często nie tylko własnego narodu. Demokratyczny dyktator to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Polski. Jego nazwiskiem upamiętniono wiele miejsc, organizacji, szkół, instytucji naukowych, uczelni, jednostek militarnych, statków, placów, ulic, mostów czy góry. Przypominają go kopce w Krakowie, Racławicach oraz Olkuszu, pomniki w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, USA (m.in. w Waszyngtonie i Chicago). Postać została utrwalona na obrazach, portretach i dziełach batalistycznych (np. Panorama Racławicka). Wystawie towarzyszy efektowny katalog przygotowany przez pracowników naukowych MWP. Do kupienia w sklepie promocyjnym. WYSTAWA OTWARTA DLA PUBLICZNOŚCI DO 2.07.2017 r. SERDECZNIE ZAPRASZAMY! Komisarz wystawy: Ewa Wasilewska. Koordynacja: Aleksandra Dzwonek. Projekt plastyczny: Monika Bielecka. Współpraca: Dział Zbiorów Głównych pod kierunkiem kurator Izabeli Prokopczuk – Runowskiej. Dział Zbiorów Specjalnych pod kierunkiem kurator Aliny Jurkiewicz – Zejdowskiej. Archiwum - Janusz Wesołowski. Pracownie konserwacji : papieru i skóry, tkanin, malarstwa, metalu, drewna, pod kierownictwem Macieja Ciunowicza. Pracownia Graficzna pod kierownictwem Moniki Bieleckiej. Pracownia Fotograficzna pod kierownictwem Macieja Skoczenia. Dział Promocji pod kierownictwem Moniki Zielskiej. Dział Logistyki pod kierownictwem Michała Oltona. WYSTAWĘ „Ojczyzna Obrońcy Swemu. W 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki.” OTWARTO DZIĘKI WSPARCI FUNDACJI PZU.