1 marca 2017, 14:01

1 MARCA 2017r. Minister Obrony Narodowej w MWP. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na dziedzińcu wewnętrznym, z udziałem wojskowej asysty honorowej przeprowadzono uroczysty apel zorganizowany z okazji dnia pamięci historycznej, związanej z ŻOŁNIERZAMI WYKLĘTYMI.

Święto zostało ustanowione w hołdzie ,,bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą, reżimowi komunistycznemu”. Jego data nawiązuje do egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”, wykonanej 1 marca 1951 r. w Więzieniu Mokotowskim. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tys. osób. W ceremonii uczestniczył Minister Obrony Narodowej ANTONI MACIEREWICZ, kombatanci, przybyli przedstawiciele Sił Zbrojnych, Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, centralnych instytucji wojskowych, kuratorzy i kustosze MWP, Muzeum Katyńskiego, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Wojskowej Akademii Technicznej, harcerze, młodzież licealna szkół warszawskich, grupy rekonstrukcji historycznej oraz przedstawiciele masowych środków przekazu, a także bardzo wielu zaproszonych gości. W trakcie uroczystości Minister Obrony Narodowej wręczył akty mianowania Żołnierzom Wyklętym na kolejne stopnie wojskowe oraz Odznaki Honorowe i Medale Pamiątkowe ,,Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MWP uczestniczył również poseł Michał Dworczyk, który 1 marca br. powołany został na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Honory gospodarza pełnił dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława. Po zakończeniu uroczystości w muzeum odbył się przemarsz uczestników apelu ulicami Warszawy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.