14 lutego 2017, 21:22

14 lutego 1942 r. – Powstanie Armii Krajowej

Rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej, jedna z pierwszych konspiracyjnych organizacji wojskowych powołanych do życia na okupowanych ziemiach polskich, została przemianowana na Armię Krajową. Komendantem Głównym został gen. bryg. Stefan Rowecki „Grot”. Obchody 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w Warszawie zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości zainaugurowano 14 lutego br. sesją naukową pt.: „Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez właściwą formę przekazu etosu Polskiego Państwa Podziemnego” w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła Ii w Warszawie. Następnie o godz. 14:00 odbyło się uroczyste złożenie wieńców przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” i o godz. 14:30 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wieczorem , o godz. 18:30 w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W obchodach wzięli udział weterani walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele parlamentu, najwyższych władz państwowych, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele duchowieństwa, Wojska Polskiego oraz władz samorządowych. W uroczystościach udział wziął także dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława.

Czwartek - Niedziela: