7 lutego 2017, 12:05

Otwarcie wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej w Łotewskim Muzeum Wojny w Rydze

They were shot in the back of the head” - wystawa przygotowana wspólnie przez Muzeum Katyńskie oraz Instytut Pamięci Narodowej, poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej oraz ich rodzinom.

Wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcach zagranicznych. Pierwszy raz była pokazywana we wrześniu ubiegłego roku w Tallinnie, następnie w Tartu, gdzie zebrała wiele pochlebnych opinii. W Rydze wydarzenie swoim patronatem objęła Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej Pani Ewa Dębska. Oficjalne otwarcie wystawy w Rydze odbyło się 2 lutego w Muzeum Wojny. W uroczystości wzięli udział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Przewodnicząca Saeimy Republiki Łotewskiej Ināry Mūrniece, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej Pani Ewa Dębska, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, Dyrektor Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa w MON Sławomir Frątczak, Dyrektorzy Muzeum Wojny w Rydze Aija Fleija oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Adam Buława, a także licznie zebrany korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele Polonii na Łotwie. Wystawa „They were shot in the back of the head” pokazuje historię zbrodni katyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej aspektu międzynarodowego. Prezentowane są na niej sylwetki wybranych ofiar głównie tych związanych z krajami bałtyckimi. Uświadamia ona zwiedzającym czym dla nas jest Katyń. To symbol ludobójstwa Polaków pod okupacją radziecką, zakłamania, zbrodni milczenia na arenie międzynarodowej i zwycięstwa prawdy. Symbol eliminacji inteligencji polskiej, obywateli II RP wielu narodowości i wyznań, symbol dramatu w sensie ludzkim, narodowym i państwowym. Na wystawie znalazły się trzy mundury: oficerski, policyjny i funkcjonariusza Służby Więziennej, które na potrzeby wystawy zostały użyczone przez Areszt Śledczy w Warszawie – Mokotowie, ze zbiorów prywatnych Pana Mikołaja Klorka i Studia Historycznego „Huzar” oraz Pana Krzysztofa Musielaka ze Stowarzyszenia Warszawska Rodzina Policyjna 1939 r. To czego dopuścili się Sowieci wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku miało również swój odpowiednik na Łotwie. 14 czerwca 1941 r. NKWD zebrało pod pretekstem ćwiczeń 150 oficerów łotewskiej armii. Zamiast na ćwiczenia przewieźli ich do lasu w miejscowości Litene i tam zamordowali. Na podobieństwo obu zbrodni wskazywało wielu uczestników uroczystości m.in. Przewodnicząca Saeimy Republiki Łotewskiej Ināry Mūrniece.