12 grudnia 2016, 19:30

Polska armata przeciwlotnicza systemu Bofors z czasów II wojny światowej wraca do kraju – do Muzeum Wojska Polskiego

Warszawa (12 grudnia 2016) – Po blisko ośmiu dekadach wróciła do Polski i trafiła do Muzeum Wojska Polskiego armata Boforsa wz.36 kal. 40 mm – jeden z najnowocześniejszych systemów artylerii przeciwlotniczej podczas II wojny światowej. Wyprodukowana w drugiej połowie lat 30. XX w. armata trafiła do Muzeum Wojska Polskiego ze Szwecji, dzięki uprzejmości Armémuseum w Sztokholmie.

Przybyli między innymi przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak, Ambasador Szwecji Inga Eriksson Forg, dyrektor BAE Systems Bofors AB w Szwecji Lena Gillstroem, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele Marynarki Wojennej, dyrektorzy muzeów. Honory domu pełnił Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława.

"Otrzymujemy nie tylko ważny i rzadki eksponat ale również związany z Polską. To jest egzemplarz, który jak usłyszeliśmy nosi ślady kampanii wrześniowej a zatem jest to również gorzkie wspomnienie tych dni i wspomnienie, które przywołuje w pamięci wysiłek i męstwo polskiego żołnierza. To jest dodatkowy powód dla którego wstawiamy to działo do muzeum wojska polskiego z taką radością i dumą" - powiedział Minister Wojciech Fałkowski.

„Wprowadzenie do uzbrojenia WP armat przeciwlotniczych systemu Boforsa wpisywało się w proces modernizacji armii, który podjęto w drugiej połowie lat 30. Wobec wzrastającego potencjału lotnictwa wojskowego, mającego w nadchodzącym konflikcie zyskać znaczenie strategiczne, obrona przeciwlotnicza stanowiła jeden kluczowych czynników decydujących o  bezpieczeństwie kraju” – powiedział dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. „Włączenie polskiej armaty Boforsa 40 mm do naszych zbiorów napawa nas dumą i przypomina o burzliwej historii Polski podczas II wojny światowej”.

W ramach umowy podpisanej z firmą Bofors (od 2005 r. w grupie BAE Systems), w latach 1935-1939 w Polsce wyprodukowano 414 szt. armat przeciwlotniczych wz.36 kal. 40 mm oraz 1175 szt. armat przeciwpancernych wz.36 kal. 37 mm. Część z nich przeznaczono na eksport – do Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumunii i republikańskiej Hiszpanii. Pochodzące z polskich fabryk brytyjskie Boforsy kal. 40 mm odegrały istotną rolę w obronie przestrzeni powietrznej tego kraju w pierwszych latach II wojny światowej.

„Nasze przedwojenne relacje z Polską były imponujące i trwają do dziś” – powiedziała Lena Gillström, Dyrektor Zarządzająca BAE Systems Bofors AB w Szwecji. „Cieszymy się z udziału w dzisiejszej uroczystości oraz z faktu, że mogliśmy wesprzeć muzeum i przyczynić się do powrotu do kraju polskiej armaty, która odegrała ważną rolę podczas II wojny światowej”.

Muzeum Wojska Polskiego jest jedyną w Polsce placówką muzealną prezentującą historię Wojska Polskiego od jego początków w X w. aż do końca II wojny światowej. Jest też największą instytucją historyczno-wojskową w kraju, posiadającą ogromną kolekcję dzieł sztuki, militariów i literatury specjalistycznej.

Nie tylko armaty przeciwlotnicze i przeciwpancerne Boforsa trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego przed II wojną światową. Firma dostarczyła też inne systemy uzbrojenia dla pojazdów lądowych, okrętów nawodnych, jednostek podwodnych oraz baterii obrony wybrzeża. W 2005 r. Bofors stał się częścią BAE Systems – międzynarodowej firmy sektora obronnego, lotniczego i bezpieczeństwa. W 1997 r. BAE Systems  otworzyło biuro w Warszawie, a w 2013 r. – kolejne w Poznaniu. Firma analizuje możliwości współpracy z polskim przemysłem w zakresie modernizacji technicznej krajowych i zagranicznych sił zbrojnych w takich obszarach jak: armaty okrętowe, amunicja, wozy bojowe, systemy cybernetyczne i lotnicze. Rozwijając dotychczasową współpracę z Polską, BAE Systems jest gotowe wspierać modernizację techniczną Polskich Sił Zbrojnych, tak aby były odpowiednio wyposażone do zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

Czwartek - Niedziela: