9 grudnia 2016, 14:33

Unikatowy wykład: Polscy lotnicy na irlandzkich uniwersytetach po II wojnie światowej

8 grudnia br. w Sali Polskich Sił Zbrojnych Muzeum Wojska Polskiego odbył się wykład, który realizowała dr Bożena Cierlik z University College Cark, zatytułowany "Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc" : polscy lotnicy na irlandzkich uniwersytetach po II wojnie światowej. Spotkanie i wykład zaszczycił pan Ambasador Irlandii Gerard Keown.

Mimo że Irlandia pozostała neutralna w trakcie II wojny światowej, to wraz z jej końcem stała się tymczasowym domem dla wielu polskich lotników i żołnierzy. Dzięki staraniom rządu na emigracji, podjęli oni studia na irlandzkich uczelniach, stopniowo przybywając do Irlandii od roku 1946. Dla rządu Irlandii był to sposób na wyrażenie solidarności z Polską. Większość polskich żołnierzy i lotników studiowała w University College Cork, a niektórzy w Dublinie i Galway.

Historia polskich lotników w Irlandii została w dużej mierze zapomniana, ale jej ślady odkrywane są dzisiaj przez polską historyczkę z University College Cork, dr Bożenę Cierlik. Po tym jak ukończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dr Cierlik obroniła doktorat na University College Cork specjalizując się analizie porównawczej polskiego i irlandzkiego życia politycznego w latach 1918-1939. Dr Cierlik wykłada aktualnie historię Polski na University College Cork.