22 września 2016, 10:13

Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Wojska Polskiego

W dniu 19 września 2016 r. obowiązki dyrektora Muzeum Wojska Polskiego zostały powierzone dr nauk historycznych panu Adamowi Buławie. Uroczystej prezentacji dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podczas otwarcia wystawy zatytułowanej ,,Pamięci Jerzego Łojka” w Muzeum Katyńskim, oddziale Muzeum Wojska Polskiego, która odbyła się 16 września br. Wystawa jest fragmentem przedsięwzięcia naukowego pt. ,,Pamięć nie dała się zgładzić” przygotowanego w 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Po zakończeniu kadencji dyrektorskiej w MWP, prof. nadz. dr hab. Zbigniew Wawer podejmie zadania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Życiorys dr Adama Buławy

Adam Buława (ur. 30 stycznia 1971 roku w Warszawie) –doktor nauk historycznych, adiunkt na  Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Wydział Nauk Historycznych i Społecznych, Instytut Nauk  Historycznych (Zakład  Badań nad Wojskowością, Katedra Historii XIX i XX wieku). W 1989 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące nr XL im. Joachima Lelewela w Warszawie, w 1995 r. został absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (stopień magistra historii na podstawie pracy pt. „Ludwik Żychliński (1837-po1901).”,  pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Skowronka). W latach 1996-1998 był pracownikiem Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie. W latach 1998-2000 pracował w Wojskowym  Instytucie Historycznym  Akademii Obrony Narodowej, gdzie jeszcze przez dwa lata prowadził zajęcia  na zaocznych studiach historycznych (2000-2002). W latach 2001 - 2003 zajmował się dydaktyką na studiach niestacjonarnych Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, a także Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).

Od 1 października 2003 r. jest pracownikiem Instytutu Nauk Historycznych WNHiS UKSW. Po obronie dysertacji  pt. „Samodzielni dowódcy oddziałów zbrojnych powstania styczniowego 1863-1864. Próba portretu zbiorowego.”, opracowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Wojtasika, 6 kwietnia 2009 r. otrzymał stopień doktora historii.

Zainteresowania naukowe: dzieje wojskowości i sztuki wojennej, historia Polski porozbiorowej, walk o niepodległość i losy Polaków poza granicami kraju, biografistyka i prozopografia.  Autor tekstów naukowych z zakresu historii wojskowości,  dziejów oręża polskiego oraz historii Polski porozbiorowej i XX wieku.  Uczestnik konferencji naukowych, licznych programów telewizyjnych i radiowych dotyczących historii  Polski oraz dziejów oręża polskiego. Od 2007 r.  – członek (2011-2013 –Przewodniczący) Komitetu Głównego Olimpiady Tematycznej dla dzieci  i młodzieży pn. „Losy żołnierza polskiego i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez WNHiS UKSW, MON i Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Wieloletni  radny Dzielnicy Żoliborz, od 2004 r.  zaangażowany w  działania wspierające rozwój terenów Cytadeli Warszawskiej, ze szczególnym uwzględnieniem ich zagospodarowania na cele muzealne.  Inicjator nadzwyczajnych sesji żoliborskiej  Rady Dzielnicy na ten temat, autor stanowisk Rady Dzielnicy dotyczących usytuowania Muzeum Wojska Polskiego (w  tym  Muzeum Katyńskiego) na terenie Cytadeli, idei Cytadeli Muzeów (uzupełnienie koncepcji  o  Muzeum  Historii  Polski),  rewitalizacji X Pawilonu Muzeum Niepodległości, losów Bramy Straceń.

Inauguracyjne spotkanie

20 września br. w obecności Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława w Sali Polskich Sił Zbrojnych, spotkali się z kadrą kierowniczą MWP. Ministrowi towarzyszyli dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak oraz z-ca dyrektora departamentu Michał Wiater. Zarysowane zostały oczekiwania perspektywiczne oraz zadania programowe stojące przed zespołem Muzeum Wojska Polskiego w najbliższych miesiącach i latach.