17 listopada 2010, 00:02

„Zanim uderzył GROM…” nowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

17 listopada br. o godz. 16:00 w Sali Hetmańskiej Muzeum Wojska Polskiego zostanie uroczyście otwarta nowa wystawa czasowa zatytułowana „Zanim uderzył GROM, historia jednostek specjalnych i wojsk powietrzno-desantowych WP”. Kuratorami wystawy są pracownicy Muzeum WP: Michał Olton i Mirosław Zientarzewski. Sponsorem głównym wystawy jest Agencja Mienia Wojskowego.

"Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba - uderzy", oto słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy muzeum, które są siłą sprawczą wystawy.

Od kilkudziesięciu lat jednostki specjalne oraz wojska powietrzno - desantowe są elitarną częścią Sił Zbrojnych RP. Wzrost terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i wybuchy lokalnych konfliktów zbrojnych, które mają podłoże polityczne, etniczne czy religijne spowodowały, że istnienie tego rodzaju formacji w strukturach armii i państwa stało się niezbędne. Mobilne oddziały specjalnej gotowości i przeznaczenia, które mogą zostać błyskawicznie przerzucone w dowolny zakątek kuli ziemskiej wzmacniają także poczucie bezpieczeństwa obywateli krajów, w których zostały sformowane. Są narzędziem za pomocą którego zwalczana jest plaga współczesnego terroryzmu. Utrzymywanie w siłach zbrojnych jednostek specjalnych oraz dobrze wyszkolonych brygad powietrzno - desantowych, które potrafią prowadzić globalnie działania rozpoznawcze, partyzanckie, uwalniać przetrzymywanych zakładników powoduje automatycznie wzrost prestiżu każdego państwa. Wśród nielicznych krajów dysponujących dobrze wyszkolonymi jednostkami tego typu i wojskami powietrzno - desantowymi, które mają na swoim koncie doświadczenia bojowe jest również Polska.

Wystawa czynna będzie do końca 2011 roku.

W imieniu Muzeum Wojska Polskiego i głównego sponsora wystawy - Agencji Mienia Wojskowego - serdecznie zapraszamy!

Sponsorzy wystawy GROM