Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
1 marca 2016, 18:08

Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we wtorek na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego odbył się uroczysty Apel Pamięci, w którym uczestniczyli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz kpt. Weronika Sebastianowicz i kpt. Witalis Skorupka. Podczas uroczystości obecni byli kombatanci, kierownictwo MON, oficerowie Wojska Polskiego, harcerze, młodzież szkolna oraz żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP i pododdziały grup rekonstrukcji historycznych.

Odczytanie Apelu Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedziła uroczystość wręczenia awansów na wyższe stopnie oficerskie. Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza kpt. Weronika Sebastianowicz została awansowana do stopnia majora, a kpt. Witalis Skorupka – do stopnia pułkownika. - Te awanse, które dziś wręczyłem, i te pośmiertne awanse, które wręczyliśmy wczoraj, są tylko skromną cząstką tego, co naprawdę należy się tej wielkiej armii, walczącej po 1944 roku o to, byśmy byli wolni. Chciano o niej nie pamiętać, chciano ją spotwarzyć. Ci, którzy nie rozumieli Polski, nie chcieli Polski, próbowali wymazać ją z pamięci narodowej. Ale przecież to dzięki Żołnierzom Wyklętym przez lata trwał nieustanny opór i walka o niepodległość narodu polskiego. Gdyby nie walka z bronią w ręku Niezłomnych, to nie przetrwałby ten duch, który ostatecznie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości  – powiedział podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Minister Antoni Macierewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, że obchody  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych potwierdzają, iż przywracana jest polska tradycja narodowa i pamięć o drodze, jaką przeszli Polacy, aby odzyskać niepodległość. –   Oficerowie, żołnierze, druhowie, przedstawiciele grup pamięci narodowych! Dziękuję, że tu jesteście! To wasze miejsce. Tu  powinniście być  w dniu tego szczególnego święta narodowego, ustanowionego przez śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Przywracamy polską tradycję narodową, przywracamy pamięć o tym, jak naprawdę Polska odzyskiwała niepodległość i dzięki komu odzyskiwała niepodległość – powiedział szef MON.

Po zakończeniu uroczystości nastąpił wymarsz uczestników apelu, którzy trasą wiodącą Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem dotarli na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 517 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 8 9 22 24 25 43
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 - 17:00

Czwartek:

10:00 - 16:00
wstęp bezpłatny

Piatek - Niedziela:

10:00 - 16:00

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień

CENY BILETÓW
NORMALNY 15,00 PLN
ULGOWY 8,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 4,00 PLN
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
tel. 022 629 52 71 (72)
fax 022 628 58 43
fax 261 846 277
fax 261 846 270
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl