Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
8 listopada 2010, 15:25

Dotknij Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego!

W dniu Odzyskania Niepodległości - Muzeum Wojska Polskiego po raz czwarty przygotowało imprezę z cyklu Dotknij Niepodległości. Wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej, Miastem Stołecznym Warszawa oraz Telewizją Polską mamy przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z naszym okolicznościowym programem. Muzeum będzie otwarte bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających już od godziny 12.00 do 20.00 (ostatnie wejście 19.30)

11 listopada

Poniżej prezentujemy szczegółowy program obchodów

Godz. 11.00-20.00

„Dotknij Niepodległości” – namiot prezentacyjny,

„Zobacz, przymierz, wyceluj, sprawdź jak działa”

To idea akcji promocyjnej, popularyzującej broń, sprzęt wojskowy, umundurowanie, oprzyrządowanie żołnierzy polskich walczących o niepodległą ojczyznę. Celem tej imprezy to promocja historii Polski i Wojska Polskiego, a istotną jej część stanowi prezentacja wybranych obiektów z naszych zbiorów. Tego dnia zwiedzający mogą wziąć do ręki prawdziwy karabin, szablę, poczuć na głowie ciężar wojskowego hełmu. Każdy zainteresowany otrzymuje wyczerpującą informację dotyczącą danego przedmiotu. W tym roku kustosze MWP zaprezentują obiekty upamiętniające okres wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Godz. 12.00 – 18.00 Parking - Giełda Papierów Wartościowych
Check-point Wojska Polskiego – prezentacja wyposażenia Sił Zbrojnych RP
Sprzęt ciężki – m.in. KTO ROSOMAK, PT-91 Twardy, Humvee

Godz. 12.00 – 20.00 Muzeum WP
Prezentacja historycznego sprzętu wojskowego m.in. czołg Sherman Grizzly, Sherman, Stuart M5

Godz. 12.00 - 20.00 Park MWP
Udostępnienie zwiedzającym kabin; samolotu Mig – 29, Su 22, śmigłowca Mi-8,
Projekcje filmów o tematycznej patriotyczno-obronnej,

Godz. 12.00 – 20.00 Muzeum WP
Prezentacja polskich pojazdów wojskowych z czasów II RP – czołg rozpoznawczy TKS, czołg rozpoznawczy TK-3 oraz ciągnik artyleryjski C2P

Godz. 13.30 – 14.00 Plac Józefa Piłsudskiego
Z placu Józefa Piłsudskiego wyruszy defilada pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej i grup rekonstrukcji historycznych ulicami Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.

Godz. 14.00
Przyjęcie defilady u bram Muzeum przez Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, przedstawicieli MON oraz prof. Janusza Ciska Dyrektora MWP

Godz. 14.15 Dziedziniec MWP
Koncert chopinowski w wykonaniu pianistki Julii Singalewicz

Godz. 16.00-17.00 Dziedziniec MWP
Segment związany z filmem Jerzego Hoffmana pt.: „Bitwa Warszawska 1920”
•    Wystawa fotogramów z planu filmowego
•    Spotkanie z reżyserem, aktorami i operatorami
•    Pokaz sprzętu historycznego z planu filmowego, w tym czołg Renault FT17

Godz. 16.30 - 18.00 Samolot AN-26
Prezentacja filmów z cyklu „Było nie minęło” w samolocie AN-26 oraz spotkanie z autorem cyklu, red. Adamem Sikorskim. 

Stoiska cateringowe i wojskowa grochówka.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie Żandarmeria Wojskowa oraz funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji.

Wystawy stałe udostępnione publiczności

WOJSKOWOŚĆ POLSKA OKRESU ŚREDNIOWIECZA, ODRODZENIA I STAROPOLSKA X w. - I POŁ. XVII w.
Wystawa prezentuje historię wojskowości polskiej od początków państwowości polskiej w X wieku do połowy XVII wieku, kończącej się panowaniem Władysława IV Wazy. Z najdawniejszych czasów pochodzi szyszak tzw. piastowski i miecze drużyny Mieszka I. Pamiątką po wielkim zwycięstwie pod Grunwaldem jest prezentowany na wystawie relikwiarz krzyżacki zdobyty w tej bitwie przez polskich rycerzy. Wśród zabytków zwracają uwagę zbroje z czasów renesansu i bogata kolekcja uzbrojenia – broni palnej, białej i drzewcowej. Najważniejszy element tej ekspozycji stanowi jeden z największych w kraju zespołów uzbrojenia legendarnej polskiej jazdy – husarii.

WOJNY ZE SZWECJĄ I TURCJĄ W II POŁ. XVII w.
Wystawa prezentuje uzbrojenie zaczepne i ochronne koronnych wojsk komputowych w latach 1648 - 1699. W ekspozycji pokazane zostały bezcenne pamiątki, wśród których znajduje się  kolczuga króla Jana Kazimierza, kolekcja zbroi  płytowych i karacenowych husarii, uzbrojenie pancernych i broń autoramentu cudzoziemskiego – zbroje, rapiery i broń palna.

WOJSKO RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW w I połowie XVIII wieku – CZASY SASKIE
Wystawa przedstawia umundurowanie i uzbrojenie Wojska Koronnego w latach 1700 - 1764. Imponująca kolekcja szabel kontuszowych, bogato zdobionych stanowi widomy znak czasów – o których mówiono „Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa”. Szczególne miejsce zajmuje pierwszy polski order – Order Orła Białego ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II Mocnego.

REFORMY WOJSKOWE W OKRESIE OŚWIECENIA I WOJNA W OBRONIE KONSTYTUCJI 3 MAJA 1764 - 1792
Na wystawie możemy podziwiać kolekcję pierwszych polskich mundurów oraz pamiątki związane z konstytucja 3 Maja – szable z napisami VIVAT KONSTYTUCJA. Uwagę zwraca również order Virtuti Militari – pierwsze polskie odznaczenie bojowe, ustanowione w czasach wojny w obronie Konstytucji 3 Maja – w roku 1792.

POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE 1794r.
Wśród eksponatów w tej sali najważniejsze są osobiste pamiątki związane z postacią Naczelnika powstania – Tadeuszem Kościuszką. Symbolicznym zabytkiem o niezwykłej wymowie jest sztandar kosynierów z napisem ŻYWIĄ I BRONIĄ

LEGIONY POLSKIE I WOJSKO KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO 1797 - 1814
Czasy walk Polaków u boku Napoleona ukazane są poprzez eksponaty związane z wielkimi wodzami tego okresu Janem Henrykiem Dąbrowskim i księciem Józefem Poniatowskim. Bogata galeria umundurowania z epoki napoleońskiej umożliwia zapoznanie się z różnorodnością i barwnością ówczesnych wojsk.

WOJSKO KRÓLESTWA POLSKIEGO I POWSTANIE LISTOPADOWE 1815 - 1831
Wystawa prezentuje imponującą kolekcję umundurowania wojska Królestwa Polskiego powstałego na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego. Obrazy przypominają o wielkich bitwach Powstania Listopadowego a w gablotach można podziwiać pamiątki po uczestnikach niepodległościowego zrywu. Nad salą góruje sztandar z dewizą  ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ.

WIOSNA LUDÓW 1848 - 1849 I POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 - 1864
Ekspozycja prezentuje pamiątki narodowe, broń i dzieła sztuki, ukazujące historię polskich zrywów wolnościowych z lat 1832 - 1864. Przypomina, że Polacy uczestniczyli w walkach rewolucyjnych w całej Europie. Szczególne miejsce znajdują w ekspozycji pamiątki po powstaniu 1863 roku – broń, mundury i sztandary.

DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI - POLSKIE FORMACJE PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ
W sali przedstawiono polskie formacje zbrojne z okresu I wojny światowej, Wojsko Polskie w latach walki o granice i o utrzymanie niepodległość państwa, w latach 1914 - 1921. Ukazane są Legiony Polskie i ich sławni dowódcy (Józef Piłsudski i Józef Haller), jak i formacje walczące po przeciwnej stronie frontu - Legion Puławski, Korpusy Polskie i inne formacje tworzone w Rosji oraz Oddział Bajończyków i Armia Polska we Francji. Znaczny fragment ekspozycji poświęcony jest wojnie polsko-bolszewickiej a szczególnie Bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku.

WOJSKO POLSKIE II RZECZYPOSPOLITEJ

Ekspozycja ukazuje wojsko polskie w okresie 1921 - 1939, od zakończenia wojny z Rosją Sowiecką do wybuchu II wojny światowej.
Ukazane zostały wszystkie rodzaje wojsk wraz z charakterystycznym dla nich uzbrojeniem i wyposażeniem. Można zapoznać się z polską produkcją zbrojeniową jak i osiągnięciami polskich kryptologów, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma. Wystawę uzupełnia bogata kolekcja odznak pułkowych oraz orderów i odznaczeń Polski Niepodległej.

WOJNA OBRONNA 1939 r.
Cześć ekspozycji poświęcona wojnie obronnej 1939 roku prezentuje charakterystyczne eksponaty od pocisku z pancernika Schlezwig Holstein do po broń i wyposażenie podniesione z pobojowisk. Ponad głowami zwiedzających można podziwiać sztandary jednostek które odznaczyły się w walkach wrześniowych.

POLACY  NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ
Polski wkład w zwycięstwo aliantów nad hitlerowskimi Niemcami uświadamia nam prezentacja jednostek Wojska Polskiego powstałych we Francji, Wielkiej Brytanii, na Bliskim Wschodzie i ZSRS. Wystawę wypełniają mundury, broń i pamiątki osobiste po wybitnych dowódcach jak i szeregowych żołnierzach Wojska Polskiego.

WALKA W OKUPOWANYM KRAJU
Zaprezentowane zostały wszystkie formacje walczące w okupowanym kraju przeciwko Niemcom od Oddziału Wydzielonego majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” poprzez Narodową Organizację Zbrojną, Bataliony Chłopskie i ZWZ AK aż do Gwardii i Armii Ludowej

ARMIA KRAJOWA I POWSTANIE WARSZAWSKIE
Dalsza cześć wystawa poświęcona jest  walce bieżącej Armii Krajowej, działalności wywiadowczej, konspiracyjnej produkcji uzbrojenia i przygotowaniom do Planu Burza, którego kulminacyjnym momentem stało się Powstanie Warszawskie. Spośród pamiątek z okresu Powstania uwagę zwraca samobieżna mina Goliat, unieszkodliwiona przez powstańców podczas walk na Woli.

Ulotka Dotknij Niepodległości

Z przyczyn organizacyjnych odwołany został pokaz sztucznych ogni.


drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 9 22 24 25
GODZINY OTWARCIA

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Poniedziałek - Wtorek:

Nieczynne

Środa:

Nieczynne

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

Nieczynne

Piatek - Niedziela:

Nieczynne

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

CENY BILETÓW
w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY
NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
00-495 Warsaw
tel. 022 629 52 71 (72)
tel. 261 879 635
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl

Adres korespondencyjny
ul. Dymińska 13, bud. nr 6
01-519 Warszawa
Cytadela Warszawska