18 marca 2015, 16:49

Nowa wystawa czasowa - Artur Grottger „Polonia i Lituania”

Postaci Artura Grottgera nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Cykl „kartonów” przedstawiających Powstanie Styczniowe reprodukowany jest niemal w każdym podręczniku do historii, ale osób, które widziały te dzieła sztuki w oryginale jest niestety niewiele. Ostatni raz pokazywany był równocześnie w 1988 r. na wystawie monograficznej A. Grottgera w Krakowie, do stolicy dotychczas nie dojechał. W ciągu tego 27 letniego okresu na świat przyszło i zdążyło wejść w dorosłość nowe pokolenie Polaków – to właśnie im pragniemy pokazać, a tym starszym przypomnieć na czym polega wyjątkowość artysty.

Jedną z przyczyn tak rzadkiego udostępniania publiczności tych dzieł jest fakt, iż znajdują się w zbiorach dwóch różnych muzeów, w tym jeden poza granicami naszego kraju. „Polonia”, czyli zbiór dziewięciu chronologicznie ułożonych, czarno-białych rysunków jest częścią kolekcji Szépművészeti Múzeum / Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, jako spadek po Hrabim Jánosu Pálffy, który zakupił dzieła bezpośrednio od artysty. Prace zostały wykonane w 1863 roku i jak sama nazwa wskazuje przedstawiają wydarzenia na terenie Królestwa Polskiego.

Kolejny cykl - „Lituania”, w którego skład wchodzi tym razem sześć rysunków, posiada w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Krakowie. Wykonany w latach 1864-66, przedstawia powstańców na terenie litewskiej puszczy gdy szykują się do walki z zaborcami. Dwa te cykle połączone w całość niosą niezwykle patriotyczne przesłanie, gdyby nie przedwczesna śmierć autora zapewne uzupełnione by zostały pokazaniem walk na terenie Ukrainy.

Artur Grottger operując sztukami wizualnymi już siedem lat po śmierci został nazwany przez Ignacego Skrochowskiego jedynym wielkim poetą 63 r. Jego dzieła trafiały w „czułe struny” dusz Polaków, apelując do ich patriotycznych uczuć, wyzwalając i wzmacniając kult romantycznego bohaterstwa. O to by jego rysunki znalazły jak najszersze grono odbiorców zadbał sam artysta sprzedając prawa do reprodukcji  wiedeńskim firmom wydającym albumy w formie odbitek graficznych i fotograficznych.  Wydawnictwa te szybko znalazły się w Królestwie Polskim na carskim wykazie dzieł zakazanych, traktowane były jako wywrotowe, co wręcz powodowało wzrost ich popularności wśród kręgów patriotycznych. Z czasem nabrały znaczenia symbolicznego, przyczyniając się do budowy mitu Powstania Styczniowego.

Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie i Muzeum Narodowego w Krakowie, przez miesiąc będziemy prezentować wspominane cykle rysunkowe, przywołując pamięć wspólnej walki mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pokażemy również albumy, grafiki, karty pocztowe – tak wydawane w Wiedniu jak i późniejsze z okresu międzywojennego, przypominając jak wielką popularnością cieszyły się u odbiorców. By przybliżyć  realia epoki zaprezentujemy broń, biżuterię patriotyczną i elementy ubioru z okresu „żałoby narodowej”.

Wystawą tą MWP zamyka cykl obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, upamiętniając jednocześnie rocznicę jego upadku i śmierć ostatniego z dowódców oddziałów powstańczych księdza Stanisława Brzóski, straconego 23 maja 1865 r. Będzie to także pierwsze z wydarzeń zaplanowanych na rok 2015 w celu uświetnienia 95 rocznicy powołania przez Józefa Piłsudskiego Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Czynna dla zwiedzających od 25 marca do 26 kwietnia w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Komisarzem wystawy jest Alina Jurkiewicz-Zejdowska.