11 listopada 2013, 21:31

Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

Jesień 1918 r. oznaczała nie tylko zakończenie Wielkiej Wojny, ale również odrodzenie się niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli. Od 1937 r. 11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości. Dla Muzeum Wojska Polskiego jest to święto szczególne, dlatego jak co roku pod hasłem „Dotknij niepodległości” zaprosiliśmy Polaków do wspólnego świętowania. Tym razem, nasze Muzeum i Muzeum Narodowe wprowadziły wspólny bezpłatny bilet wstępu, który umożliwiał obejrzenie zbiorów obu placówek.

Już od godziny 10.00 rano MWP otworzyło podwoje dla zwiedzających. Pierwsi goście otrzymali okolicznościowe upominki. Muzeum przygotowało w tym roku oprócz wystawy stałej, wystawę czasową „Usque ad finem. Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem.”. Jej uzupełnieniem była prezentowana w namiocie promocyjnym ekspozycja „Oręż z czasów Bitwy Narodów pod Lipskiem roku 1813”. W gablotach przedstawiono broń palną i białą wraz z rysunkami mundurów i oporządzenia żołnierskiego z okresu Księstwa Warszawskiego. Zaprezentowano także dokumenty związane z kampania saską Napoleona w 1813 roku, szkice bitew, medale pamiątkowe poświęcone księciu oraz zdjęcia z uroczystości odsłonięcia w 1923 r. pomnika księcia Poniatowskiego w Warszawie.

Oprócz niej w namiocie można było obejrzeć wystawę fotograficzną, zrealizowaną przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, poświęconą żołnierzom Wojska Polskiego, którzy służyli w Iraku i Afganistanie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia dzieci wojny wykonane przez st. plut. rez. Szymona Mutwickiego, które zaprezentował w cyklu pt. „Afganistan – kto je pokocha?”.

Już od kilku lat trwają prace nad nowym gmachem Muzeum Wojska Polskiego, które powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej. Zainteresowani mogli obejrzeć wizualizacje przyszłej siedziby MWP przedstawione przez pracowników Biuro ds. Budowy Nowej Siedziby. Obecnie na terenie Cytadeli mieści się siedziba Muzeum Katyńskiego, a jego nowa ekspozycja zostanie udostępniona do zwiedzania wiosną 2015 r. Jednak już teraz zaprezentowano najnowsze nabytki. Szczególnie interesująca były pamiątki ze zbiorów Danuty Olszyny, działaczki Rodziny Katyńskiej i córki zabitego w Katyniu ppor. Witolda Stróżewskiego.

Zainteresowaniem cieszyły się także egzemplarze broni strzeleckiej, odnalezione w ostatnich miesiącach na terenie Polski i przekazane do Muzeum Wojska Polskiego. Z ciekawością oglądano również „sklep nowoczesnego żołnierza”, prowadzony przez Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe z egzemplarzami współczesnego umundurowania i galanterią wojskową.

Święto niepodległości było również okazją złożenia podziękowań pracownikom Zakładów Mechanicznych „Bumar –Łabędy”, za zaangażowanie w prace remontowe czołgu Renault FT-17. Uroczystość odbyła się w Sali Sobieskiego, gdzie pracownicy „Bumaru” otrzymali z rąk dyrektora prof. Zbigniewa Wawra medale z wizerunkiem założyciela Muzeum Wojska płk Bronisława Gembarzewskiego. Czołg Renault FT-17 otwierał marsz „Razem dla Niepodległej”, który poprowadził ulicami Warszawy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała rodzinnym spacerom i podziwianiu sprzętu wojskowego udostępnionego zwiedzającym na terenie ekspozycji plenerowej MWP. Jak co roku długie kolejki ustawiały się do oglądania wnętrz samolotów JAK-40, AN-26, Su-22 i MiG-29 oraz śmigłowców Mi-8T i Mi-24. Co bardziej ambitni mogli wziąć udział w grze terenowej „Gra o niepodległość 1863-2013”, przygotowanej wspólnie przez Muzeum i Towarzystwo Historyczne Rok 1920.

W Święto Niepodległości odwiedziło nas 8000 gości.

Czwartek - Niedziela: