12 listopada 2012, 10:39

Dotknij Niepodległości

Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego to dzień uroczysty i podniosły, tak jak zgromadzone tu pamiątki patriotyzmu Polaków i ich wojska. W tym dniu MWP i Muzeum Narodowe w Warszawie „połączyły” swoje ekspozycje i wspólnie zaprezentowały zbiory. Obowiązywał jeden bezpłatny bilet wstępu. Obie instytucje odwiedziło łącznie blisko 10.000 gości - wspólnie świętujących odzyskanie niepodległości. Park plenerowy Muzeum WP odwiedziło kolejnych kilka tysięcy osób.

O godz. 10.00 wicedyrektor MWP dr Henryk Łatkowski dokonał uroczystego otwarcia muzeum. Pierwsi goście otrzymali pamiątkowe upominki.  Jak co roku kolejka oczekujących do wejścia była już olbrzymia.

Zaprezentowano zwiedzającym:

• Wszystkie wystawy stałe począwszy od „Wojskowość polska od średniowiecza do XVII w.” aż po „Polacy na frontach II wojny światowej 1939 – 1945”.
  • Kolekcję obrazów Jana Władysława Chełmińskiego (1851 – 1925), które powstały jako ilustracje do wydania albumowego, zatytułowanego „Wojsko Księstwa Warszawskiego”, wydanie w roku 1913 w Paryżu.
  • Najnowszą wystawę czasową „Od podwody do czołga, Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”.

Dużym wydarzeniem muzealnym było zaprezentowanie po raz  pierwszy unikatowego obrazu, zidentyfikowanego w zbiorach MWP jako „Martwa natura kwiatowa w szklanym wazonie” Andreasa Stecha (2 połowa XVII w. obraz po konserwacji).

Ponadto zwiedzający mieli wyjątkową okazję porównania trzech wizji „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki w Muzeum Narodowym, Wojciecha Kossaka i Stefana Garwatowskiego w Muzeum Wojska Polskiego.

Na dziedzińcu wewnętrznym w namiocie promocyjnym zaprezentowano:

• Wystawę okolicznościową  „Szablą odbierzemy, broń biała w bojach
    o niepodległość”.
  • Wystawę okolicznościową „Archeologia militarna, czyli skarby z pobojowisk”.
  • Prezentację nowo pozyskanych pamiątek do zbiorów Muzeum Katyńskiego, związanych z lekarzem Wojska Polskiego ppłk Janem Boroniem, zamordowanym w Charkowie.
  • „Torsy mężne” to kolejna wystawa okolicznościowa inspirowana umundurowaniem historycznym znajdującym się w zbiorach MWP. Kolekcja 19 obrazów autorstwa Andrzeja Nowackiego.

W muzealnym parku plenerowym można było zaglądnąć m.in. do kabin samolotów – JAK-40, transportowego An-26, myśliwców MiG-29 oraz Su-22 M4 oraz śmigłowców: szturmowego Mi-24, transportowego Mi-8T oraz wielozadaniowego Mi-2P.
Tego dnia zaprezentowały się grupy rekonstrukcji historycznej, a wojsko promowano Narodowe Siły Rezerwowe.

Czwartek - Niedziela: