21 grudnia 2022, 10:21
Świąteczny prezent Muzeum Wojska Polskiego
Brytyjski transporter gąsiennicowy Universal Carrier Mk. II z okresu II wojny światowej już w naszych zbiorach.

Brytyjski transporter gąsiennicowy Universal Carrier Mk. II z okresu II wojny światowej już w naszych zbiorach.
Zakupiony egzemplarz zmontowano w marcu 1941 r. w Kanadzie, w której podczas wojny wyprodukowano blisko 29.000 pojazdów tego typu.
Universal Carrier Mk. II, to transporter opancerzony, któryw zależności od wyposażenia był pojazdem rozpoznawczym, transportowym,łącznikowym lub wozem dowodzenia. W akcji używano ponadto maszyn uzbrojonych wmiotacz płomieni (Ronson lub Wasp) oraz w 3-calowy moździerz Mk. I.
Był to przypuszczalnie najliczniej produkowany pojazdpancerny II wojny światowej.
Matematyka podpowiada nam nawet coś więcej.
W Wielkiej Brytanii wytworzono ok. 68 000 pojazdów tego typu.Kolejne ponad 50 000 zmontowano w brytyjskich dominiach i w USA, co czyni gojednym z najczęściej produkowanych wozów bojowych wszechczasów.
Używany był w działaniach zbrojnych na wszystkich teatrachwojny. Nie tylko przez Aliantów, ale także przez ich przeciwników. Np. Niemcy zok. 60 przechwyconych pojazdów wykorzystali większość bojowo, m.in. w charakterze niszczycieli czołgów (zestaw trzech panzerschrecków) a pojazdy tego typu zostały na tyle dobrze przez nich zapamiętane, że po wojnie w 1956 r. Bundeswehra dokonała zakupu ok. 200 kolejnych maszyn tego typu. Japończycy z kolei użytkowali transportery zdobyte w Hong-Kongu, Singapurze oraz na wyspie Luzon.Jako ciekawostkę warto odnotować, że te ostatnie, wykorzystane przez Amerykanów do obrony Filipin pochodziły, podobnie jak egzemplarz zakupiony przez muzeum -z tej samej firmy Ford Motor Company w Ontario w Kanadzie.
Od wiosny 1941 r. transportery Universal Carrier używane były w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w ilości ok. 1600 szt. (m.in. w Brygadzie Strzelców Karpackich (SBSK) operującej w Afryce Północnej, w 2 Korpusie walczącym w Italii i w 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka na szlaku od północnej Francji, przez Belgię po Holandię do niemieckiej bazy morskiej w Wilhelmshaven).
Pojazdy pancerne tego typu użytkowało również Ludowe Wojsko Polskie. Sowieci bowiem w ramach Lend-Lease otrzymali ok. 2560 wozów (1212 z Wielkiej Brytanii, 1348 z Kanady) spośród których co najmniej 52 maszyny przekazali następnie między sierpniem 1944 r. a styczniem 1945 r. głównie jednostkom 2 Armii Wojska Polskiego.
Nazwa zadania: Zakup transportera gąsiennicowego Universa lCarrier MK II z okresu II wojny światowej.
Dofinansowanie: 200 000 zł
Całkowita wartość: 255 000zł
„Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych”
