13 grudnia 2022, 12:12

Zakup transportera gąsiennicowego Universal Carrier MK II z okresu II wojny światowej

Już niedługo nasze zbiory powiększą się o oryginalny - brytyjski gąsienicowy, lekki transporter opancerzony z okresu II wojny światowej Universal Carrier (nazywany także Bren Carrier).

Transporter gąsiennicowy Universal Carrier MK II, to brytyjski lekki transporter opancerzony, który w zależności od wyposażenia był pojazdem rozpoznawczym, transportowym, łącznikowym lub wozem dowodzenia. Był to najliczniejszy aliancki pojazd opancerzony II wojny światowej.
Używany był w działaniach zbrojnych na zachodnim teatrze działań (pn. Afryka, Italia, pn. Francja, Belgia, Holandia, Niemcy). Sprzęt takich wzorów używany był w Polskich Siłach na Zachodzie w ilości ok. 1600 szt. (w Brygadzie Strzelców Karpackich, w 2 Korpusie w Italii, i w Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka na szlaku od północnej Francji, przez Belgię, Holandię do niemieckiej bazy morskiej w Wilhelmshafen.
Bliżej przedstawimy Państwu ten pojazd, już niebawem.
Zakup, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach
programu własnego Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w programie Rozbudowa Kolekcji Muzealnych.

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Nieczynne

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

Nieczynne

Cały tydzień (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY

NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

00-495 Warsaw
fax 261 878 049