Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
27 października 2022, 10:47

Wojenny szyld nagrobny z Borów Tucholskich

Niedawno do zbiorów MWP pozyskany został niezwykły przedmiot. Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2021 roku przez pana Olafa Popkiewicza – znanego z telewizji propagatora historii i poszukiwacza zabytków militarnych, a także sympatyka Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Wojenny szyld nagrobny z Borów Tucholskich
Niedawno do zbiorów MWP pozyskany został niezwykły przedmiot. Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2021 roku przez pana Olafa Popkiewicza – znanego z telewizji propagatora historii i poszukiwacza zabytków militarnych, a także sympatyka Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, niedaleko miejscowości Gródek w województwie kujawsko – pomorskim, tuż pod powierzchnią ściółki leśnej, odkryta została metalowa tablica, opatrzona napisem ,,Tu spoczywają polskie żołnierze, które życie ofiarowali dla Angli.’’ Zarówno treść napisu, jak i błędy w pisowni świadczą, że był to propagandowy napis, sporządzony przez Niemców i umieszczony na mogile polskich żołnierzy, poległych na początku II wojny światowej. Miał on na celu podważyć sens poświęcenia polskich żołnierzy walczących w obronie ojczyzny.
W rejonie tym, rankiem 3 września 1939 roku, na wycofujące się oddziały Armii Pomorze, spadło bombardowanie Luftwaffe, dokonane przez I./KG 152 - podlegający pod sztab pułku bombowego „Hindenburg” (KG to skrót słowa Kampfgeschwadwer oznaczającego eskadrę bojową). Jednostka wyposażona była w samoloty Heinkel 111H, operujące z lotniska Pinnow (obecnie Rzesznikowo). Jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych, wsie Gródek i Krąplewice znalazły się w rękach niemieckich. Według przekazów miejscowej ludności, zwłoki poległych w wyniku porannego nalotu polskich żołnierzy, grzebane były z inicjatywy Niemców w kilku rozproszonych grobach, znajdujących się w pobliżu pola walki.
Najbliższa, znana współcześnie mogiła, kryjąca szczątki polskich żołnierzy, położona jest w odległości kilometra od miejsca znalezienia tablicy. Wiążą się z nią relacje świadków o upamiętnieniu ustawionym przez Niemców w postaci dwóch tablic - jednej w języku niemieckim a drugiej po polsku, opatrzonych inskrypcjami przypominającymi znaną z opisywanego zabytku. Mniejsze groby zostały zapewne przeniesione po wojnie na lokalne cmentarze, a ustawione na nich szyldy porzucono, co tłumaczy, iż w pobliżu miejsca odnalezienia naszej tablicy nie udało się zlokalizować żadnej mogiły.
Podczas żmudnych zabiegów konserwatorskich, przeprowadzonych w pracowni konserwacji metalu Muzeum Wojska Polskiego, przez naszego mistrza Pana Andrzeja Ślaza, udało się ustalić, że do sporządzenia napisu, wykorzystana została polska tablica informacyjna, pochodząca zapewne z pobliskiej elektrowni wodnej, znajdującej się w miejscowości Gródek. Zawierała ona słabo dziś widoczny, lecz nadal możliwy do odczytania napis ,,Zabrania się fotografowania obiektów”, który Niemcy zamalowali białą farbą i opatrzyli cytowanym na wstępie nowym napisem.
Oczyszczona i zakonserwowana tablica została umieszczona na wystawie stałej i można ją zobaczyć na ekspozycji poświęconej kampanii wrześniowej 1939 r. w gmachu głównym MWP przy Al. Jerozolimskich 3 w Warszawie.

drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 9 22 24 25
GODZINY OTWARCIA

w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Poniedziałek - Wtorek:

Nieczynne

Środa:

Nieczynne

Czwartek - Wstęp Bezpłatny:

Nieczynne

Piatek - Niedziela:

Nieczynne

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień (9:00 - 16:00)
Informacje dot. zwiedzania:
tel. 261 879 635 wew. 138/102

CENY BILETÓW
w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

NORMALNY
NIECZYNNE
ULGOWY NIECZYNNE
GRUPOWY SZKOLNY NIECZYNNE
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową.

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
00-495 Warsaw
tel. 022 629 52 71 (72)
tel. 261 879 635
fax 261 878 049
fax 261 878 047
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl

Adres korespondencyjny
ul. Dymińska 13, bud. nr 6
01-519 Warszawa
Cytadela Warszawska