17 stycznia 2022, 11:57
Komunikat w sprawie tablicy z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
W piątek 14 stycznia w godzinach porannych pojawiła się informacja o zaginięciu tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, którzy brali udział w zamachu na Franza Kutscherę - „kata Warszawy”. Niektóre z doniesień sugerowały, że tablica może znajdować się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
W rzeczywistości tablica trafiła do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Oddziału MWP, dostarczona przez jednego z członków Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” i „Parasol”, który jednak nie poinformował uprzednio Muzeum zarówno o zamiarze zdjęcia, jak i dostarczenia tablicy. Pracownicy Muzeum niezwłocznie po zidentyfikowaniu tablicy skontaktowali się z Policją. Byli całkowicie zaskoczeni „znaleziskiem”, jednak zbliżająca się rocznica zamachu na „kata Warszawy” oraz zły stan zachowania tablicy sprawiły, że podjęta została decyzja o jej renowacji. Tablicę oczyszczono metodą chemiczną i mechaniczną z korozji i pozostałości starej farby. Zabezpieczono bezbarwnym podkładem epoksydowym i pomalowano bezbarwnym lakierem ceramicznym.
Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej tablica już w sobotę 15 stycznia w godzinach przedpołudniowych powróciła na swoje miejsce. W krótkim wydarzeniu uczestniczył ppłk Zbigniew Rylski ps. „Brzoza” – powstaniec warszawski, żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, który podziękował za podjęcie inicjatywy.
Mimo całego zamieszania przedsięwzięcie wpisało się bardzo pozytywnie w przygotowania do obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz 78. rocznicę zamachu na Franza Kutscherę.
Paweł Żurkowski
Dyrektor
Muzeum Wojska Polskiego
w Warszwie