22 kwietnia 2021, 15:15
OŚWIADCZENIE MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W ZWIĄZKU Z WYNIKAMI KONTROLI NIK „PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA BUDOWY MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO”
Trwająca prawie rok kontrola Najwyższej Izby Kontroli realizacji budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej nie stwierdziła naruszeń przepisów prawa. W opinii inspektorów NIK wystąpiły jedynie pewne nieprawidłowości, które zasadniczo nie wpłynęły ani na terminy realizacyjne, ani na koszty inwestycji.
MWP, jako jedna z najważniejszych narodowych instytucji kultury, od ponad 100 lat nie posiada własnej siedziby i do dzisiaj funkcjonuje w pomieszczeniach wynajmowanych od Muzeum Narodowego. Dlatego już od kilkudziesięciu lat rozważane były różne lokalizacje dla siedziby tej Instytucji.
W latach 2010-2015 zaprojektowana została i zrealizowana w Cytadeli Warszawskiej nowa siedziba Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego MWP wyróżniona najważniejszymi nagrodami w dziedzinie architektury i wystawiennictwa. Ostateczne decyzje rządowe dotyczące zakresu i sposobu finansowania inwestycji budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli zapadły dopiero w roku 2015. Po wykonaniu dokumentacji projektowej i przeprowadzeniu procedury przetargowej, w maju 2018 r. zawarta została umowa z generalnym wykonawcą robót budowlanych obejmująca budowę pawilonu wystawowego, dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego z 2-hektarowym placem oraz nowych sieci infrastruktury dla inwestycji realizowanych na terenie Cytadeli. Planowany termin zakończenia tych robót to koniec 2021 r. Na termin zakończenia tego zakresu wpływają negatywnie problemy związane z epidemią COVID-19. Dotyczy to zarówno zachorowań personelu związanego z inwestycją po stronie inwestora, wykonawcy, podwykonawców oraz dostawców materiałów budowlanych, jak i kwestii związanych z dostępnością niektórych materiałów budowlanych dostarczanych m.in. z zagranicy.
W marcu br. zawarta została umowa z wykonawcą robót budowlanych nowego wjazdu do Cytadeli od ul. Wybrzeże Gdyńskie z rocznym terminem realizacji tego zakresu. Jednocześnie trwają intensywne prace projektowe wystawy stałej w pawilonie wystawowym MWP z terminem jej wykonania i otwarcia w 2023 r. Równolegle trwają prace konserwatorskie muzealiów, m.in. wybranego sprzętu ciężkiego, sztandarów, obrazów czy też uzbrojenia przeznaczonych na ekspozycję stałą.
W bieżącym roku trwają, a częściowo zostały zakończone prace dostosowawcze budynków i pomieszczeń powojskowych w Cytadeli, które zostały zasiedlone przez administrację i część działów muzealnych.
Paweł Żurkowski
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego