Miło nam poinformować, że nasz Oddział Martyrologiczny - Muzeum Katyńskie wygrało konkurs "Życie w Architekturze 2020" w kategorii "Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce w latach 2015-2019"
"Życie w Architekturze 2020" to ogólnopolski konkurs na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne organizowany przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” od 1995 roku.
We fragmentach uzasadnienia jury możemy przeczytać:
"Istotą projektu Muzeum Katyńskiego jest skromność środków wyrazu, co jednocześnie stanowi o ogromnej sile jego oddziaływania. Całość założenia jest wyrazem wielkiego wyczucia autorów dla ciężaru historii polskich losów. Zasadnicza część Muzeum umieszczona w budynku kaponiery, opowiada o zbrodni katyńskiej w sposób pozwalający na indywidualną refleksję zwiedzających. We wnętrzu bastionu umieszczono plac apelowy z symbolicznym Lasem Katyńskim. Ścieżka narracyjna bardzo rzeczowo omawia zarówno kontekst historyczny, jak i samą zbrodnię, ale też losy zamordowanych i ich rodzin. Drugą warstwę stanowi kłamstwo katyńskie i historia jego odkrywania.
Niezwykle stonowany, a jednocześnie uderzający prostotą jest pomysł aranżacji ekspozycji artefaktów znalezionych na miejscu zbrodni, uzmysławiających jej rozmiary. Zwiedzający po opuszczeniu części muzealnej w kaponierze przechodzą Aleją Nieobecnych – ścieżką pomiędzy wałem a murem Cytadeli do budynku działobitni arkadowej, stanowiącej Epitafium z wytłoczonymi nazwiskami ofiar zbrodni. Ostatnim elementem jest rozcięcie wału i schody prowadzące na plac wewnątrz bastionu. Projekt wpisuje się w kontekst miejsca, wnosząc nową wartość w przestrzeń zabytkowego obiektu militarnego. Największą wartością jest stworzenie subtelnych i przejmujących przestrzeni pozwalających na głębokie przeżywanie historii. Architektura stanowi tu tło dla kontemplacji."
Warto zaznaczyć, że to kolejna, jedna z wielu już, nagród dla Muzeum Katyńskiego. W dotychczasowej historii funkcjonowania miejsce zostało wielokrotnie doceniane zarówno w konkursach krajowych, jak i tych o zasięgu europejskim.
Poniżej krótka lista wybranych wyróżnień:
- Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2017 – Muzeum Katyńskie znalazło się w piątce finalistów spośród 40 zgłoszonych prac z całej Europy,
- Najlepszy budynek publiczny w Europie Środkowej i Wschodniej w prestiżowym konkursie East Centric Architecture Triennale w Bukareszcie.
- Nagroda w kategorii „Przedsięwzięcie o tematyce martyrologicznej” w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015
- Nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP pod honorowym patronatem wiceprezesa Rady Ministrów ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz honorowym patronatem ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony na terenie Rzeczypospolitej Polskiej ze środków publicznych w 2015 roku,
- I nagroda architektoniczna prezydenta miasta st. Warszawy w kategorii „Najlepszy budynek użyteczności publicznej 2015 roku”,
i wiele, wiele innych Gratulujemy i jesteśmy przekonani, że to nie ostatnia nagroda dla naszego Oddziału!