Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
16 maja 2020, 20:52

Wirtualna Noc Muzeów - Zabytki mówią: O zabytkach orientalnych

Sala broni orientalnej jest niezwykłą wystawą stałą w gmachu Muzeum Wojska Polskiego. Zgromadzono w niej najpiękniejsze eksponaty związane z krajami położonymi od Maroka po wyspy na Oceanie Spokojnym.

W centralnej gablocie możemy zobaczyć kolekcję japońskiego uzbrojenia zaczepnego i ochronnego . Uwagę przykuwają kompletne zbroje samurajskie z epoki Edo (rządy szogunów z rodu Tokugawów), datowane na XVIII i XIX w.  (Fot. 1)

Zwróćcie uwagę na dwa hełmy wiszące nad zbrojami. Po lewej, zabytek o szczególnej wartości, XVIII-wieczny hełm rodu Taira z koralowymi jedwabnymi sznurami do wiązania pod brodą. Dzwon jest starszy, datowany na XV w.,  pochodzi z okresu Sengoku (rządy szogunów z klanu Ashikaga). Pozostałe elementy (osłony policzków i karku) wykonano już w epoce Edo. Całość pokryta czarną laką, złoconą na brzegach. W przedniej części dzwon zdobiony jest rzeźbioną w drewnie, pozłacaną figurką smoka.  (Fot. 2)

Drugi hełm jest w formie kapelusza z bardzo szerokim rondem; w całości czerniony i repusowany w motywy roślinne. Z jednej strony można dostrzec twarz demona z japońskiej mitologii. Fani komputerowych bijatyk z pewnością skojarzą, że taki sam metalowy kapelusz nosi bohater gry Mortal Kombat - Kung Lao. Z tą różnicą, że nasz egzemplarz nie przecina ludzi na pół. (Fot. 3)

Dumą naszej kolekcji japońskiego uzbrojenia jest bardzo rzadki (nawet w japońskich muzeach) kompletny paradny rząd na konia, z kropierzem wykonanym z niewielkich skórzanych płytek i maską na koński łeb, stylizowaną na smoczą głowę. Wykonano ją z masy papierowej, malowanej złocistą farbą, od spodu zabezpieczono ją czerwoną laką. (Fot. 4)

Poza uzbrojeniem japońskim posiadamy bogatą kolekcję broni i pancerzy pochodzących z Persji i Imperium Wielkich Mogołów (obecnie tereny Pakistanu i północnych Indii). (Fot. 5) Najcenniejszym eksponatem jest stojący na środku gabloty kompletny pancerz. Składa się on z kolczugi wykonanej ze stalowych i mosiężnych ogniw, których układ tworzy wzory geometryczne. Na nią nałożony kirys, złożony z czterech prostokątnych blach (dwóch przednich i dwóch bocznych), złoconych i trawionych w motywy roślinne. Głowę wojownika osłaniał stalowy, złocony hełm typu misiurka. Do niej przymocowany jest stalowo-mosiężny czepiec kolczy, wykonany z drobnych ogniw o średnicy 3 mm. Mosiężne ogniwa ułożone są w taki, sposób by imitować plastry miodu. Na prawo od omawianej zbroi, prezentujemy uzbrojenie wojownika zaopatrzonego w przedziwny miecz - patę. Pata posiada długą, obosieczną głownię i rękojeść w formie mosiężnej rękawicy sięgającej prawie do łokcia. (Fot. 6 i 7)

Z terenów dawnego Imperium Osmańskiego pochodzi chluba naszej kolekcji, kompletny pancerz ciężkozbrojnego kawalerzysty - spahisa z przełomu XVII i XVIII w. Centralnej część napierśnika ozdobiona wizerunkiem Słońca. Punca rzemieślnicza wybita na napierśniku świadczy, że został on wykonany przez rzemieślnika działającego w Konstantynopolu (ob. Stambuł)  ówczesnej stolicy Imperium Osmańskiego.(Fot. 8)

Wśród uzbrojenia z Afryki północnej wyróżnia się zespół XIX-wiecznych mieczy, identycznych jak te używane przez powstańców Mahdiego w Sudanie. Wydarzenia te większość Polaków kojarzy  dzięki powieści Henryka Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy". (Fot. 9)

W dolnej części gabloty zwraca uwagę zestaw trzech noży w pochwie wykonanej z łapy krokodyla. (Fot. 10)

Na zakończenie chciałbym wspomnieć o kolekcji broni z wysp na Pacyfiku. Zwraca uwagę różnorodność użytych materiałów, pochodzących z tego regionu. Po lewej stronie widoczny drewniany miecz, do którego głowni i jelca przywiązano zęby rekina. (Fot. 11)

drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 517 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 8 9 22 24 25 43
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 - 16:00

Czwartek:

10:00 - 16:00
wstęp bezpłatny

Piatek - Niedziela:

10:00 - 16:00

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień

CENY BILETÓW
NORMALNY 20,00 PLN
ULGOWY 10,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 8,00 PLN
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
tel. 022 629 52 71 (72)
fax 261 846 277
fax 261 846 270
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl