Muzeum Wojska Polskiego
   
 
Wybierz język: Szukaj:
A  A  A facebook tripadvisor twitter youtube rss
 
 
25 października 2019, 12:12

"Tablice Pamięci" w Muzeum Wojska Polskiego

20 tablic stanęło na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prezentowane tablice są kwintesencją dramatycznych działań prowadzonych na ludności cywilnej Warszawy w latach II Wojny Światowej. W ten przejmujący sposób PGE Energia Ciepła – organizator wystawy zwraca uwagę na znikające w mieście Tablice Tchorka będące zapisem tych nieludzkich wydarzeń.

Wystawa, która dostępna będzie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie do 30 listopada br. jest zorganizowana w ramach projektu „Tablice Pamięci”, który PGE Energia Ciepła zainicjowała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w 2018 roku. W ramach projektu umieszczono przy każdej z zachowanych 160 tablic Karola Tchorka w Warszawie informację w języku angielskim i polskim o zbrodniach dokonanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Zachowane, z 450 początkowo znajdujących się w mieście, tablice są pomnikami pamięci o wydarzeniach wojennych Warszawy.

„Choć wystawa prezentowana jest w Muzeum Wojska Polskiego to zawsze należy pamiętać, że II wojna światowa to nie tylko działania militarne. Przeciwnikiem był cały naród. Zamysłem było zlikwidowanie państwa polskiego, narodu polskiego” – powiedział Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego

„Angażując się w projekt „Tablice pamięci” i towarzyszącą jej wystawę zależało nam przede wszystkim na upamiętnieniu ofiar ludności cywilnej Warszawy, bestialsko zamordowanej przez Niemców, jej heroizmu, jakim wykazała się w tych nieludzkich, wojennych czasach. Pamięć i tożsamość narodowa są dobrem, o które chcemy się troszczyć i popularyzować wśród następnych pokoleń” –  powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

„Tematem przewodnim wystawy jest upamiętnienie męczeństwa ludności Warszawy. Jej żołnierzy i ludności cywilnej. Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie ją pojąć. Każdy skrawek warszawskiego bruku przesiąknięty jest krwią. Te miejsca stały się miejscami zbiorowej pamięci i zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas był je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie 160. Ideą autorów wystawy jest to, żeby pamięć o ogromnym męczeństwie Warszawy w latach II wojny światowej przetrwała do następnych pokoleń” – powiedział Witold Rawski, historyk przygotowujący wystawę.

 „Wystawa na 20 tablicach w sposób syntetyczny przybliża politykę niemieckich okupantów wobec ludności Warszawy w latach 1939-1944. Ukazano na nich nie tylko wybrane zbrodnie publiczne, dokonane na ulicach Warszawy, ale także przybliżono miejsca i przebieg tajnych egzekucji na mieszkańcach stolicy. Wybrane sylwetki ofiar (m.in. politycy, wynalazcy, aktorzy, duchowni) pokazują, jak wielkie straty z rąk niemieckich poniosło państwo polskie w okresie II wojny światowej” - powiedział Wiktor Cygan, historyk przygotowujący wystawę.

 

Projekt „Tablice pamięci” i wystawa 20 tablic są zorganizowane w ramach przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

drukuj wyślij e-mail wersja pdf
Podziel się: twitter facebook wykop śledzik blip
TUTAJ JESTEŚMY
DOJAZD

Autobusy (przyst. Muzeum Narodowe)

111 117 158 507 517 521

Tramwaje przyst. Muzeum Narodowe)

7 8 9 22 24 25 43
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Wtorek:

nieczynne

Środa:

10:00 - 16:00

Czwartek:

10:00 - 16:00
wstęp bezpłatny

Piatek - Niedziela:

10:00 - 16:00

Wystawa plenerowa:

Cały tydzień

CENY BILETÓW
NORMALNY 20,00 PLN
ULGOWY 10,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 8,00 PLN
NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o aktualnościach z życia Muzeum zapisz się na naszą listę mailingową

Adres

al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
tel. 022 629 52 71 (72)
fax 261 846 277
fax 261 846 270
muzeumwp@muzeumwp.pl sekretariat@muzeumwp.pl