16 stycznia 2019, 11:24
Wizyta Przyjaciół ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
15 stycznia 2019 r. Muzeum Wojska Polskiego odwiedziła delegacja Żołnierzy i Pracowników Resortu Obrony Narodowej ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Celem wizyty było zwiedzenie przez Gości przygotowanej w Muzeum Wojska Polskiego przy wsparciu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wystawy rocznicowej pt. Od generała Rozwadowskiego do generała Andrzejczaka. Stulecie ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-2018. Grupę oprowadził komisarz wystawy Tomasz Kozakiewicz.
Wizyta stanowiła znakomitą okazję do pogłębienia przez Żołnierzy i Pracowników SG WP wiedzy o stuletnich tradycjach swojej instytucji oraz Osobach, które zapisały swą służbą kolejne karty z dziejów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wystawa przybliżyła też rolę Sztabu Generalnego w najnowszej historii Polski oraz dziejach Wojska Polskiego.
Eksponatem otwierającym wystawę, który przyciągnął uwagę Zwiedzających, jest dekret Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z 25 października 1918 r. powołujący urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich, którego współczesnym spadkobiercą jest Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się też mundury Szefów Sztabu Generalnego oraz ich Podwładnych, stanowiące symboliczną oś czasu, począwszy od munduru gen. dyw. Stanisława Szeptyckiego, faktycznego organizatora Sztabu Generalnego na przełomie 1918 i 1919 r. Dramatyczne losy i ofiarną służbę przywołały mundury gen. bryg. Tadeusza Klimeckiego oraz gen. Franciszka Gągora, które mieli na sobie w chwili tragicznych śmierci, wypełniając obowiązki służbowe Szefów Sztabu – w 1943 r. w Gibraltarze oraz w 2010 r. w Smoleńsku. Najnowsze oblicze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej symbolizował mundur galowy wz. 108/MON gen. Leszka Surawskiego, Szefa SG WP w l. 2017-2018, zaś upływ stulecia i bliskość Szefa Sztabu z wszystkimi żołnierzami Wojska Polskiego oddał mundur polowy wz. 2010 gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka, aktualnego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Oprócz mundurów na wystawie zaprezentowano w ujęciu chronologicznym symbolikę wyróżniającą żołnierzy Sztabu. Pokazano też dokumenty i osobiste pamiątki oficerów Sztabu, w tym oficerów wywiadu oraz niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, której działanie rozpracowali w 1932 r. kryptolodzy z Biura Szyfrów Sztabu.
Duże wrażenie wśród Zwiedzających wywarły pamiątki po tragicznie zmarłym gen. Franciszku Gągorze, zwłaszcza ordery i odznaczenia oraz list gen. Gągora z 2009 r. z życzeniami z okazji Święta Wojska Polskiego dla Żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie adresowany do płk. Rajmunda Andrzejczaka.
Dopełnieniem ekspozycji, które również cieszyło się zainteresowaniem, było wyposażenie oficerskie oraz pamiątki związane z wyższym szkolnictwem wojskowym jako kuźnią kadr Sztabu, jego zapleczem i ośrodkiem kształtującym poglądy korpusu oficerskiego na całokształt spraw związanych z wojskiem.
Wystawa niewątpliwie przyczyniła się do wzmocnienia poczucia dumy ze służby w elitarnej instytucji Wojska Polskiego o bogatych tradycjach i dorobku oraz zainspiruje do wytężonej pracy w umacnianiu bezpieczeństwa Polski na miarę swoich Poprzedników. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w chwili wdrożonej z początkiem 2019 r. reformy systemu kierowania i dowodzenia przywracającej Sztabowi rolę nadrzędnej instytucji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i nakładającej nowe obowiązki i wyzwania, szczególnie w dobie nieprzewidywalnych i zmiennych uwarunkowań geopolitycznych.
Wystawę można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego do 31 marca 2019 r.