15 listopada 2018, 09:31

Wystawa o zbrodni katyńskiej w Gruzji

6 listopada 2018 r. w Muzeum Narodowym Gruzji w Tbilisi została otwarta wystawa czasowa poświęcona zbrodni katyńskiej. Tytuł wystawy „Katyń – od świtu dzień rozpoczął się szczególnie” został zaczerpnięty z ostatniego wpisu w pamiętniku mjr Adama Solskiego, który zdążył nakreślić na chwilę przed śmiercią.

Minimalizm wystawy oraz jej nowoczesna aranżacja idealnie wpisały się w ekspozycję stałą w sali poświęconej okupacji sowieckiej w Muzeum Narodowym Gruzji, gdzie została zaprezentowana. Ponadto charakter oraz wyjątkowość tej wystawy podkreśla fakt, iż po raz pierwszy w historii Muzeum Katyńskiego, jego zbiory zostały zaprezentowane poza granicami Polski. W ekspozytorach umieszczono 150 artefaktów wydobytych z dołów śmierci.

Wystawę otworzyli Wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski, Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak, Wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, Dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego David Lortkipanidze wraz z Ambasadorem RP w Gruzji, Mariuszem Maszkiewiczem oraz Prezesem Polskiej Fundacji Narodowej Filipem Rdesińskim.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Polskiej Fundacji Narodowej, dzięki której wsparciu finansowemu mogliśmy stworzyć wystawę oraz zaprezentować ją szerokiemu gronu odbiorców, a także Instytutowi Polskiemu w Tbilisi, Ambasadzie Polskiej w Gruzji oraz Muzeum Narodowemu Gruzji za Pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.