22 października 2018, 15:48

Wystawa na stulecie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

W poniedziałek 22 października w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia wystawy „Od generała Rozwadowskiego do generała Andrzejczaka. Stulecie ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-2018”

Uroczystość, w której udział wziął Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, zgromadziła wielu żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego.

„Od generała Rozwadowskiego do generała Andrzejczaka.

Stulecie ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-2018”

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

w Stulecie Odzyskania Niepodległości

W 2018 r. obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodzony jubileusz wykuwania niepodległej państwowości niewątpliwie wpisuje się również stulecie ustanowienia Sztabu Generalnego i jego służby Rzeczypospolitej. Ta szczególna w najnowszych dziejach Wojska Polskiego instytucja powołana została do życia 25 października 1918 r. Stulecie ustanowienia Sztabu Generalnego skłania do refleksji nad jego rolą w dziejach Oręża Polskiego i Rzeczypospolitej oraz nad żołnierzami i pracownikami Sztabu swoją służbą zapisującymi kolejne karty z jego dziejów. Refleksji nad tą niełatwą, odpowiedzialną, a niekiedy i tragiczną służbą Ojczyźnie służy specjalnie przygotowana w Muzeum Wojska Polskiego wystawa rocznicowa.

Przedstawiono na niej eksponaty ilustrujące stuletnie funkcjonowanie Sztabu, przybliżając życiorysy Szefów Sztabu Generalnego, ich Podwładnych oraz złożoność wyzwań i problemów, które przyszło im przezwyciężać w zmieniającej się rzeczywistości. Trudno wspomnieć wszystkie eksponaty, jednak spośród najciekawszych należy wymienić najbardziej wyróżniający żołnierza element – mundur wojskowy.

Symboliczną oś czasu stanowi ukazanie mundurów wybranych Szefów Sztabu Generalnego począwszy od munduru gen. dyw. Stanisława Szeptyckiego, faktycznego organizatora Sztabu Generalnego na przełomie 1918 i 1919 r. Dramatyczne losy i ofiarną służbę przywołują mundury generałów Tadeusza Klimeckiego oraz Franciszka Gągora, które mieli na sobie w chwili tragicznych śmierci, wypełniając obowiązki służbowe Szefów Sztabu – w 1943 r. w Gibraltarze oraz w 2010 r. w Smoleńsku. Najnowsze oblicze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej symbolizuje mundur galowy wz. 108/MON generała Leszka Surawskiego, zaś upływ stulecia i bliskość Szefa Sztabu z wszystkimi żołnierzami Wojska Polskiego oddaje mundur polowy wz. 2010 gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka, aktualnego Szefa Sztabu Generalnego.

Oprócz mundurów na wystawie zaprezentowano w ujęciu chronologicznym symbolikę wyróżniającą żołnierzy Sztabu. Pokazano też dokumenty i osobiste pamiątki oficerów Sztabu, w tym oficerów wywiadu.

Najciekawszą prezentowaną bronią jest szabla oficerska wz. 1921/22 z dedykacją dla majora Sztabu Generalnego Stanisława Krzysika.

Dopełnienie ekspozycji stanowi wyposażenie oficerskie oraz pamiątki związane z wyższym szkolnictwem wojskowym jako kuźnią kadr Sztabu, jego zapleczem i ośrodkiem kształtującym poglądy korpusu oficerskiego na całokształt spraw związanych z wojskiem.

Zaprezentowana w przystępnej formule wystawa ma na celu zainteresowanie społeczeństwa skomplikowanymi dziejami Sztabu Generalnego na tle najnowszej historii Polski.

Wystawa otwarta dla zwiedzających od 24 października.